streda 7. decembra 2011

UK CHAMPOINSCHIP- YOURK 2011- SNOOKER

 ODDych pre tohtoročného majstra sveta. oddych pre Raketu Ronnieho, a pre svoj oddych sa rozhodol tiež Mark Williams a nečakane išiel na dovolenku dnes aj Mark Selby. Som zvedavý kto sa k týmto top profi hráčom pridá.  Dokáže Judd a spol zúžitkovať ich dovolenku ? 

UK Championschip vyhral Judd Trump v pomere 10:8 nad Markom Allanom. 

8.12.2011 5. hrací deň

SNOOKER : UK CHAMPIONSCHIP : SEMIFINÁLOVÉ DVOJICE už vzišli z včerajšieho štvrťfinále. Osobne ma mrzí, že nepostúpil Marco FU, hral skvele, zaslúžil si to, v rozhodujúcom frame ho porazil Mark Allan- všetká česť mu. Ricky Walden bude jeho semifinálovým súperom. A dvaja ostrieľaný hráči- Neil a Judd- si zahrajú spolu- tu nie je potrebný komentár. Som zvedavý či Neil nájde na útočnú hru Judda nejaký recept. Dnes hráme . Judd je veľkým favoritom na víťaza tohto turnaja


SNOOKER : UK CHAMPIONSCHIP : štvrťfinále : Judd Trump vs Stephen Maguire - 6:3, Judd bude hrať v semifinále a práve sa skončil zápas s Neil Robertson vs Ding Jun Hui- Neil prešiel pomerom 6:2, prvá semifinálová dvojica je na svete. Večer vzíde druhá .


7.12.2011 4. hrací deň
SNOOKER : UK CHAMPIONSCHIP : MARK SELBY podľa mňa podcenil Marka FU, ktorý ho nečakane až zázračne porazil 6:3. Ale aký bol Selby naštvaný- teda on prehrával hneď 2:0, potom po chýbach Fua- dorovnal na 2:2, potom mal MARKO FU- aj šťastie- a znova viedol 4:2, potom 4:3 a rozhodojúci bol 8 frajm- tam bolo rozhodujúce- kto ho vyhrá, dlho to vyzeralo že to dá Selby, no Fu mu ho ukradol a potom ho dorazil v 9 frajme. Selbymu museli tak tiecť nervy- všetky hviezdy- Williams, Higgins, O Sulivan - sú out- a teraz aj Selby. Otázkou je kto vyhrá UK ?
Celkový komentár k 4. hraciemu dňu : 
No je škoda že aj Alister podsľahol Markovi Alanovi v pomere 6:2. V hre ostali : Ding Jun Hui si zahrá s Neil Roberton, Shaun Murphy s Ricky Waldenom, Marko Fu si zahrá s Markom Allanom, a Stephen Maguire si zahrá s Judd Trumpom. No favoriti sú Ding, Neil a Judd podľa mňa na celkové víťazstvo v turnaji. Ding a Neil to bude ťažký zápas pre oboch - no dám pomyselný tip na Dinga. Marko fu vs Mark Alan- hmmm- Typ Mark Allan, Judd by mal spraviť Stephena- tam som si na 80 % istý, no a Shaun Muprhy vs Ricky Walden- no môže prekvapiť Ricky- je to prekvapenie celého turnaja. No uvidíme. Judd by to mohol vyhrať ak bude používať rozum- vzdá tak hold svojmu učiteľovi- pomyselnému- teda Ronni O Sullivanovi, ktorého zdolal


  7. 12. 2011 ( 4 - hrací deň )SNOOKER : UK CHAMPIONSCHIP - tento takzvaný otvárací turnaj snookrovej sezóny je parádny. NO čo títo chlapci hrajú - to je neskutočné. Dnes sa nám v druhom kole porúčal Mark Williams- prehral s Ricky Waldenom- Ricky v minulej sezóne- doslovne nič nehral - Mark vyhrával už 3:0, Ricky otočil - na 6:3-zahral neskutočne dobre. NO ale na druhom stole- Murphy s Martinom Gouldom- to bol zápas. Shaun Murphy, vedel prečo si poutieral čelo- keď nakoniec vyhral 6:4 nad Gouldom. Krásny turnaj.

3. hrací deň - druhé kolo - 6.12. 2011
John Higgins je out z UK CHAMPIONCHIPS, prehrával 1:5, potom začal čarovať - stiahol na 4:5, no jeho partner- a spari partner Maguire- to nakoniec doťiahol a vyhral v pomere 4:6. Vyzerá to na oddychovú sezónu tohto ročného majstra sveta Johna . No uvidíme.  UK ChaMPionschip pokračuje štvrť finálovými zápasmi už dnes.

2. hrací deŇ - prvé a druhé kolo 5.12.2011
Včera tiež Ding porazil veľmi dobre hrajúceho Mattua Stevensa v rozhodujúcom frejme 6:5

Malé predfinále sme zažili predo dňom, kedy sa stretli Raketa Ronnie O Sullivan v jeho nasledovníkom- teda nastupujúcou Raketou- Judd TRumpom,  Pred mid session bol stav 1:3 pre Ronnieho, no Judd ho stiahol, dostali sa na 5:5 a išli do rozhodujúceho framu- tam výborne hrajúci Ronnie proste nad mladou krvou prehral .

Ďalej ide aj Neil Robertson, ktorý v druhom kole porazil Grahama Dotta v pomere 6:3

pondelok 5. decembra 2011

Právo a povinnosť- menom Láska

,,Oženiť sa znamená zdvojnásobiť svoje povinnosti a napoly obmedziť svoje práva."

A. Schopenhauer
 
Manželstvo- ja a vždy bol právny vzťah- so svojimi vyplývajúcimi právami a povinnosťami. No povedzte- existuje právo na lásku a z nej vyplývajúce povinnosti. Skôr si myslím- že manželstvom si ľudia ochraňujú - snažia sa chrániť si svoju lásku. Manželstvo je skôr spoločenské postavenie- reprezentujúce oboch zúčastnených, s láskou nemá nič spoločné- tá je jej základom.
 A v prípade ak sa tento právny vzťah ukončí- najviac to finančne ovplyvní práve muža . :) :)
Je samozrejme že tento právny vzťah má v sebe aj dosť pozitív,- hlavne ak tento vzťah funguje a pretrváva dlho, a spĺňa svoj predpoklad pre ktorý vznikol.
Michal Vonderčík - Smite

„Jediný dôvod prečo behám, je ten, aby som opäť mohla počuť dychčanie.“ Erma Bombeck

„Jediný dôvod prečo behám, je ten, aby som opäť mohla počuť dychčanie.“ Erma Bombeck

Človek miluje úprimne, ak chyby toho druhého- ho na ňom priťahujú a vie ich tolerovať, naopak- ak ich človek má tendenciu meniť alebo úplne naprávať, nemiluje vôbec..... ! Alex Desalm
Človek miluje úprimne, ak chyby toho druhého- ho na ňom priťahujú a vie ich tolerovať, naopak- ak ich človek má tendenciu meniť alebo úplne naprávať, nemiluje vôbec..... !   Alex Desalm

Toto je dobrý spôsob, ako zistíte, či Vás má Vaša polovička skutočne rada. Ak Vám prikazuje, aby ste schudli, alebo Vy sami pociťujete, že musíte niečo zo sebou robiť, kvôli obave, že vás Vaša polovička nechá- nie je to úprimná srdcová láska. Je to iba vypĺňanie času, možno aj preto aby ste neboli sami.  

Ak na sebe nič neriešite, a nemáte ani žiadny pocit, že na sebe niečo musíte meniť- potom môžeme relatívne hovoriť o skutočnej láske.  Preto relatívne- lebo ten istý pocit musí mať aj Vaša polovička. 

A povedzme si úprimne- poznáte dokonale pocity Vašej polovičky - že čo si práve myslí v tejto chvíli ?  

A práve táto otázka je nepodstatná pri skutočne srdcovej láske. :) 


Michal Vonderčík- Smite
národohospodár- romantik.  Láska je ako hra na klavíri. Najprv sa musíš naučiť hrať podľa pravidiel, potom musíš na pravidlá zabudnúť a hrať podľa srdca. - [ Anonym ]

Láska je ako hra na klavíri. Najprv sa musíš naučiť hrať podľa pravidiel, potom musíš na pravidlá zabudnúť a hrať podľa srdca. - [ Anonym ]

Uspávanka- menom Reklama - viete prečo malé deti spozornejú keď beží reklama ?

,, Reklama je jednoduchý spôsob ako si spoločnosti veľmi draho poškodzujú svoje meno "    Smite


Tradičná reklama končí.  No tento takzvaný ,, podmaz,, ešte stále funguje na takzvanú masu ľudí. Preto ju firmy budú uplatňovať. Pretože ak by to nerobili- neboli by v podvedomí ľudí. Musia to robiť- aby držali krok s konkurenciou.

Skôr by sa Však mali zamerať na svojich primárnych klientov. To isté platí pre Televízie- ktoré sa musia snažiť- vytvoriť priestor pre svoj veľmi kvalitný obsah - ktorý vysielajú- a budú sa musieť orientovať na svoju odlišnosť- to bude ich výnimočnosť- ktorou si získajú svojich- dlhodobých nasledovníkov- potom už nebudú musieť bojovať.

Podstatné čo je potrebné si v biznise a podnikaní uvedomiť je ten fakt- že jediným nepriateľom, proti ktorému firma alebo podnik bojuje- je ona sama. Ak sleduje každý krok svojej konkurencie- len aby mala presné informácie o tom aký veľký trhový podiel má- a či ma náhodou nepredbehla- bude nesprávna stratégia pre budúce obdobia.

Správna stratégia - bude zamerať sa na seba a na svojho dlhodobého klienta- táto stratégia- vyhrá na celej čiare. Čo je však dôležité zdôrazniť- je slovo- dlhodobý aspekt..
Ale aby som sa vrátil späť - k tomu ako efektívnejšie predávať svoj reklamný čas ? - Odpoveď je jednoduchá.


Je to v  znižovaní svojho reklamného času- a predávať ho tak  výrazne drahšie.  Na to však treba odvahu a zodpovednosť- a schopnosť neplávať v zabehnutom systéme. Je potrebné začať riskovať- proste opustiť pohodlie - ktorým reklamný biznis- a nie len reklamný biznis, ale hociktorý iný.

Ten hráč na trhu, ktorý bude ochotný začať riskovať- vytvorí nové pravidlá hry- a tie buď sa ujmú alebo nie- a v tom je riziko. Otázka je či sa nové pravidlá ujmú- na to je však odpoveď iba v konaní- a teda riskovaní. Dnes - ako nikdy pred tým- platí zásadná poučka ktorú povedal Smite ( autor blogu ) -  . ,, Najväčšie riziko dnes, je vôbec neriskovať " - Smite.

A to hlavne preto- že ak sa niektorý z hráčov odváži riskovať- môže tak stanoviť nové pravidlá hry- môže získať úplne iný trh , a Váš trh môže úplne zaniknúť. Potom pre ostatných hráčov- ostáva podstatné riziko- či sa novým pravidlám prispôsobia- alebo nie.

Ak nie- odchádzajú z hry.   Z tohto pre podniky vyplýva podstatné riziko - a to hlavne- to že sa bude čakať na niekoho- kto príde zo zmenou, čiže na toho kto zariskuje. Ak mu to výjde- vytvorí trh- pre ostatných to znamená náklady na prispôsobenie sa - ale ajtak budú zbierať iba odrobinky, ktoré ostanú po tom prvom, ktorý mal odvahu stanoviť nové pravidlá hry. 


Pozrite sa na STV 1, a  STV 2- oni zo zákona nemôžu dávať reklamu počas programu. Je to ironické- ale práve tento zákon im priťahuje veľa divákov . Ich reklamný čas je podľa mňa relatívne drahší ako pre súkromné stanice . Na to však treba odvahu- zamerať sa naozaj na svoju klientelu, na svojich potencionálnych klientov- perspektívnych- nie na celý trh.

Keby STV nebola štátnou televíziou- a zachovala by - teda správala by sa podľa tohto zákona- ovládla by reklamný trh.  Získavala by iba solídnych reklamných klientov- pretože by mala- a podľa mňa aj má- vybranú solventnú klientelu- takzvanú zlatú strednú vrstvu obyvateľstva.   Určite ak by som zadával reklamu tak jedine do STV- práve pre to čo som napísal.

Nezabudnite .:    ,, Najväčším rizikom dnes, je vôbec neriskovať "    SMITE


Michal Vonderčík - Smite

Autor je národohospodár


sobota 3. decembra 2011

Pojednanie o podstate a pôvode straty 4. rokov.

Opozícia svojim slobodným správaním, pripravuje pôdu pre svojich politických súperov a poskytuje im ďalšie 4 roky kradnutia našej budúcnosti. Je mi jasné že bude musieť prísť generácia ročníkov, ktorý budú mať dostatok odvahy a vytrvalosti na vytvorenie takých ekonomických podmienok, ktoré nám bude závidieť aj samotná AMERIKA. Ak sa tak stane, a prídeme o ďalšie 4 roky, tak hlavne AKADEMICKEJ PRAVICI - teda SASU, to nemôžno zabudnúť. Nevyužiť hodenú rukavicu od SDKÚ je chyba. Táto chyba bude Slovensko stáť 4 roky a SAS možno politickú izoláciu. Sami toho veľmi vo vláde nezmôžu. Ich pýcha o politická neskúsenosti je očividná. Len dúfam že tie 4 roky prežijú a poučia sa.

Michal Vonderčík- Smite
autor je národohospodár

Dve vety o " pravej a ľavej" ruke

Predstavme si politiku ako pravú a ľavú ruku. Pravá ruka je tu na to aby vytvorila to najlepšie prostredie aby v ňom ľavá ruka mohla v maximálne možnej miere uplatniť svoju výnimočnosť a talent.

Mišo Vonderčík - Smite
autor je národohospodár

Zrátajme im to !

,, Miki to ževraj vzdal, celkom dobrý ťah. Ak v prípade volebného lídra v podobe Radičovej, tak vznikne zaujímavá kombinácia úspechu- pretože Akademická pravica v podobe Sulíka sa s veľkou pravdepodobnosťou spojí s SDKÚ - a dostaneme sa dúfajme na číslo 30%, k tomu pridáme KDH a Most híd- kôli potrebným percentám, a posledný nádych minulosti ( v podobe dnešného vládneho zoskupenia) to má zratáne. Zrátajte si to aj Vy ako to Vám vychádza a hlavne im to zrátajme 12.6.2010. Musíme sa pozerať do budúcna nie podporovať minulosť. Tak prosím rátajte triezvo. Mobilizácia sa už začala.

Odvrátenie sa od hodnôt

Odvrátenie sa od hodnôt

Akonáhle USA zrušila 15. augusta 1971, priamu vymeniteľnosť dolára za zlato, vytvorila tak podmienky pre ďalšie znehodnocovanie dolára ale v oveľa rýchlejšom tempe. Krajina prestála vytvárať hodnoty, začala ich spotrebúvať. USA ako najväčší spotrebiteľ, ktorý svojou spotrebou živil západnú Európu, a tá živila strednú a východnú Európu má teraz problém. Už nespotrebúva- a všetká pozornosť sa obracia na Áziu, hlavne však na Čínu.

USA svoj problém vždy riešila nadmernou emisiou peňazí do obehu- mali sme to možnosť vidieť pri internetovej bubline, kde zo dna na deň prestali existovať internetové firmy. Aj tento problém sa riešil nalievaním peňazí do ekonomiky. Tento problém riešili nielen tým že do systému nalejú peniaze, potrebovali aby si tieto peniaze na seba zarobili. A tak naštartovali inú oblasť ekonomiky, ktorá dokáže pohltiť túto ich nadmernú emisiu z obdobia dotcom ( roky 2000 až 2001- kedy dotcom prepukla ).

Nepriamym spôsobom podporili realitný trh a to priamou podporou hypotekárnych úverov, - Bill Clinton a jeho forma podpory hypotekárnych úverov pre všetkých. Týmto spôsobom len presunuli problém na iné odvetvie,a získali tým čas a hlavne zahraničných investorov, ktorý im tento problém financovali. Týmto spôsobom presunuli problém nielen na odvetvie realít v rámci USA, presunuli tento problém do zahraničia- pretože zahraničný investori, investovali do hypotekárnych záložných listov- po štátnych dlhopisoch je HZL- druhý najbezpečnejší cenný papier.

Tiež som spomínal že získali čas- ten im umožnil, že dlh ktorý vznikol v roku 2000, už nemal takú hodnotu v roku 2008- inflačné znehodnotenie sa prejavilo. ( hodnota dolára v roku 2000 a 2008- dlh sa skresal o polovicu, skvelý spôsob ako sa zbaviť dlhu - počkať si ). Presúvanie problému z roku 2000 z dotcom bubliny sa presunul na finančnú krízu rok 2007 ( 7 rokov ). V USa sa to začalo už v roku 2006, ale rátam 7 rokov, ked sa to naozaj prevalilo. Nebudem rozvádzať mikroekonomické dôsledky tejto krízi v USA, to všetci vieme.

Chcem len poukázať na to, že keď v roku 2000 tento problém riešili nadmernou emisiou peňazí a tá vyústila vo forme globálnej krízy, už nemohli inak konať ako použiť tú istú metódu ako v roku 2000 a to ďalšou emisiou. Vtedy to bol v relatívnej miere problém USa, nie celého sveta. Teraz je to problém každej krajiny, a v podstate každá krajina zaplatí za to, že dovolila Amerike, aby sa správala ako najväčší spotrebiteľ a dodávateľ tovarov za ktoré každý odberateľ dostával doláre, ktoré boli kryté iba nadmernou spotrebou a nie reálnymi hodnotami- od ktorých USA upustila v roku 1971 ( a to nielen USA, ale celý medzinárodný menový systém 15. 8. 1971).

Inflačné znehodnotenie dolára je reálne, a to dovtedy ak USA nenájde odvetvie, ktoré na nejaký čas pohltí túto hrozbu, nemôže však rátať s podporou zahraničného kapitálu v tak veľkej miere ako v roku 2000. Účinky protikrízových stimulov sa pomaly pominú a bude zaujímavé sledovať, ktoré odvetvie sa postará o rast. Žeby to bola spotreba alebo vytváranie hodnôt. A čo si myslíte, ktorá oblasť je jednoduchšia. Ktorú podporí FED? Alebo ktorú doteraz podporoval. Myslím že odpovedať si viete každý sám.

A aj preto ja predpokladám masívne znehodnotenie dolára do 2 rokov a v Európe čakám príchod inflácie o 5 rokov. V Európe príde v umiernenejšej podobe, a za to môžeme vďačiť nášmu skvelému byrokratickému aparátu. Alebo sa budem myliť, a potom je jasné že relatívne slobodný trh USA prežije a dostane sa z toho rýchlo- a Európa ani nič nezíska ani nič nestratí, vďaka byrokracii, bude sa však z následkov krízy vyrovnávať dlhší čas než USA, a to vďaka našej byrokracii.

Som teda zvedavý, ktorá téza sa prejaví. Ale skôr som naklonený inflácií- ktorá sa prejaví, či už v umiernenej podobe- kopírovanej svetovým rastom, alebo v devastačnej- čistiacej miere, ktorá raz a navždy ukončí nadmernú emisiu peňazí ktorejkoľvek krajiny- najmä USA.

Vonderčík Michal  Smite- Národohospodár

,, Výchovná hodnota Mlieka,,

Intro:

Na úvod ,, Mlieka,, Vás chcem, moji priaznivci uviesť do problematiky. Vy všetci čo ma poznáte už viete, že po veľkom tresku, ktorý sa v nedávnej dobe odohralo v mojej hlave, a jeho následky ešte doznievajú- podotýkam že všetko v pozitívnom smere, Vám chcem predstaviť takzvanú ,, Výchovnú hodnotu Mlieka,,


Ale dovolte mi Vážený prejsť k podstate veci- a to ,, Výchovnej hodnote Mlieka,,

Je to veľmi dobrá výchovná metóda pre všetkých, ktorí už máte deti- hlavne malé deti. ALe aj pre tých ktorí plánujete mať deti- si to predstavte, dobre teda tak poďme na to:::

Pohodlne sa usadte, a čítajte a uvidíte to čo som aj ja uvidel...... začíname vážený::::

Príbeh je o slávnom bádateľovi, ktorý uskutočnil niekoľko veľmi významných medicínskych objavov. Novinár sa ho spýtal, v čom je podľa neho príčina, že sa mu podarilo dosiahnuť omnoho viac, než priemernému človeku. Inými slovami, čo ho tak veľmi odlišuje od ostatných?

Odpovedal, že to všetko pochádza z lekcie, ktorú mu dala jeho matka, keď mu boli dva roky. Snažil sa vytiahnuť fľašu Mlieka z ľadničky, ale neudržal ju a rozbil celý obsah na podlahu v kuchyni. Jeho matka mu namiesto pokarhania že čo urobil povedala:

,,Urobil si nádherný zmätok ( teória organizovaného chaosu- vid pozn. autora ). Ešte nikdy som nevidela tak veľkú mláku mlieka. No škoda sa už stala. Nechcel by si sa v mlieku pohrať, kým to upraceme? Skutočne som sa v ňom hral. A po niekoľkých minútach matka pokračovala: ,, Vieš, vždycky, keď urobíš takýto neporiadok, musíš ho nakoniec upratať. Ako by si to chcel urobiť ? Môžeme použiť uterák, hubku, alebo mop. Čím by si to robil najradšej ? Keď dokončili upratovanie mlieka, matka povedala: Takže sme tu mali neúspešný pokus o nesenie veľkej fľaše mlieka v dvoch malých rúčkach. Poďme na dvor, naplňme fľašu vodou a uvidíme, že či nájdeš spôsob, ako ju niesť bez toho, že by si ju vylial. A urobili to.
Skvelá lekcia.

Vedec dodal- čo si z tejto príhody odniesol. Pochopil, že sa nemusí báť robiť chyby. Naučil sa, že chyby sú iba príležitosti naučiť sa niečo nového a práve o tom sú vedecké experimenty.
Tá fľaša rozliateho mlieka viedla k celoživotným výchovným lekciám, lekciám, ktorí sa stali stavebnými kameňmi života plného svetovo uznávaných úspechov a lekárskych objavov.

Takže ak chcete mať milé mamičky- svetovo uznávaného vedca- viete čo máte robiť- Nechajte svoje poklady aby sa pohrali v mlieku. Ak dovolíte páni a dámy, ja sa tiež idem pohrať s mliekom.

Váš národohospodár- Vonder Smite Mišo

Kapitalizmus versus Komunizmus

Rok 1989 a súčasnosť- alebo Slovenská Realita

Situácia za čias komunizmu alebo pri jeho rozpade - už umierneného socializmu, ale stále izolovanej ekonomiky v porovnaní zo súčasnosťou. Položil som si otázku: Prečo bolo v tom čase relatívne lepšie pre široké vrstvy obyvateľstva ako dnes v súčasnosti- v dobe, kde v relatívnej miere rozhoduje o svojom osude a bohatstve každý sám. Podotýkam slovo v relatívnej miere aj vtedy aj dnes. Dospel som k tejto odpovedi. V čase komunizmu, bolo všetko spoločné, teda každý mal právo na všetky statky, ale mal aj jasné povinnosti. Každý musel pracovať- nepracovať bolo trestné.

Po druhej svetovej vojne, kedy bolo všetko zničené, nebol problém s tým, že by nebol nedostatok práce a výroby. Rusko bolo zničené a teda nebol problém s odbytom našej strojárskej a stavbárskej produkcii. Systém fungoval a bol efektívny. Avšak v 60 rokov sa začal stav pomaly nasicovať. Vznikla RVHP aj ako odpoveď na kapitalistický blok. V rámci RVHP bolo Československo najvyspelejšou krajinou a ostatné krajiny nás dobiehali.

My sme ako krajina dosiahli vrchol a nemali sme relatívnu motiváciu na to aby sme sa vyvíjali ďalej- nemali sme na to priestor- keďže sme boli ekonomicky izolovaný od krajín ekonomického bloku. Ostatné krajiny nás samozrejme dobehli. Touto úvodnou makro analýzou sa chcem dostať k mikro analýze. Podstata je v tom, že v 70 rokoch kedy Dubček chcel zaviesť prvky podnikania do vtedajšej ekonomiky- teda chcel posunúť krajinu ďalej, lebo inej cesty nebolo, sa tak nestalo.

On už vtedy pochopil- že pevne stanovený kurz, ktorý sme mali, neodráža skutočný reálny stav v ekonomike. Nie je reálne možné aby každý pracoval. Bolo to udržiavané umelo- Štátne podniky- vykazovali prezamestnanosť. Samotní pracovníci vykazovali čoraz nižšiu efektívnosť- pretože jednak mali relatívnu istotu- istej práve- nepracovali pod tlakom, a nepracovali tak veľa, keďže podnik mal toľko ľudí, koľko len chcel.

Takýto sociálny štát, kde ľudia nepracovali pod stresom- dovoľoval ľudom relatívne slušne žiť- byt dostal za pár korún, ženil sa v 18, a mal aj tri deti, to že neboli banány, alebo sa ne stálo v radoch aj celé dni- a potom už nie len banány, ale aj iné tovary základnej potreby, to v začiatkoch v tej dobe žijúci človek nepociťoval. Ale ku koncu, keď už aj na cukor boli rady alebo na iné základné potreby, tam sa jasne a reálne komunistický režim prejavil v tom, že nedokázal akceptovať realitu a donekonečna poskytoval ľudom sociálne statky- ako lacné bývanie a istú prácu zo zákona. Ľudia boli na to zvyknutí , že všetko im zabezpečí štát, a že oni toho relatívne veľa urobiť nemuseli.

Takýto neefektívny stav, sa musel zákonite zrútiť- a aj sa tak stalo. V roku 1989- keď odvážny ľudia, ktorí nechceli donekonečna stagnovať , sa potrebovali rozvíjať- a každý rozumný človek vedel že ten komunistický systém nemá budúcnosť- zrútil sa sám, lebo neakceptoval realitu- a my sme stratili veľa času- škoda že za Dubčekovej éry, sa to nepodarilo, boli by sme dávno predbehli Rakúsko. No ale nevadí. Po 1989 sa jasne ukázala neefektívna výroba v reálnej podobe.

A potom čo sme sa osamostatnili a od 1993 sme boli samy, sa to pekne ukázalo- nezamestnanosť, a neskúsenosť ekonomiky čo sa týka súkromného vlastníctva. Chcem len tým povedať, že také relatívne vzácne statky ako lacné bývanie, istota práce, veľa voľného času, televízne stanice nič v podstate nedávali, ale za cenu straty vlastného osobného rastu- ako osoby, nie ako štátu. Za cenu medzinárodného uznania, cestovania, za cenu cenzúry a za to, že ste si nemohli povedať a robiť to čo sa Vám páči- ste mali tieto výhody- istého a nalinovaného života od narodenia až do smrti.

Systém taký bol- narodili ste sa- vyštudovali- vysokú školu len po známosti a mastných úplatkoch samozrejme- potom rodina- štát Vás potom umiestnil v niektorom závode, poskytol Vám bývanie a tak dookola- Skvelé však- a všetko to bolo v podstate zadarmo- Vav. Skvelé všetko dobre naplánované a nalinkované. A cena tohoto krásneho života ? V začiatkoch- po vojne- 50 roky- veľký pozor na jazyk, žiadna možnosť prejavu a voľného slova, obmedzená osobná sloboda- cestovania zo zahraničím, obmedzená možnosť štúdia, nedostatkový tovar časom aj na základné potraviny, klientelizmus a nemožnosť sa o seba postarať sám.

Samozrejme, aj kapitalistický režim alebo demokratický režim, má svoje klady a zápory. My naučený na to, že sa o všetko stará štát, sme sa len učili ako sa správať v kapitalistickom systéme oproti komunistickému, kde v podstate každý vlastnil všetko a nič. Generácia ročníkov od od 80 a viac musí teraz za všetky tie statky ako lacné vlastné bývanie a práca pre každého tvrdo platiť- .

Teraz sa mladý ľudia musia oveľa viac snažiť aby si založili vlastnú rodinu, aby si vytvorili kvalitné životné podmienky pre svoj život. Platia za to stresom, ktorí je na nich vyvíjaní v práci, musia sa oveľa viac vzdelávať, a viac si vážia veci ktoré si nadobudli. Demokratický systém, je efektívnejší, lebo umožňuje ľudom rozvíjať svoj vlastný potenciál v tom smere v akom každý človek chce.

Teda človek nie je relatívne obmedzovaný v tom, čo môže robiť, môže robiť čokoľvek, má šancu sám sa vypracovať tam kam sa chce vypracovať. Môže relatívne isť a cestovať tam kam chce, a kúpiť si čo chce. Môže sa dokonca vyjadrovať slobodne, môže sa politicky angažovať, môže slobodne podnikať, pracovať, zabávať sa a zabezpečiť si svoju rodinu podľa svojich vlastných predstáv, a nikto mu túto relatívnu slobodu v konaní nemôže ohroziť. Všetko je to na ňom.

A toto ja považujem za dôležité ako niečo, kde je systém založený na tom, že od narodenia nemám relatívnu možnosť ovplyvniť svoj život a len podľa nalinkovanej predlohy prežiť svoj život. To sa mne osobne nepáči. Páči sa mi rozmanitosť a možnosť voľby prežiť si život podľa seba a a vlastných predstáv. Preto je mi ľúto že generácie ktoré prežili komunizmus o túto možnosť prišli a stále veria tomu že sa o nich štát postará. Ale to je mylné, lebo demokraciu je možné v relatívnej miere prirovnať k tvrdému systému, kde vyhrávajú len tí najsilnejší- tak ako je to v ríši zvierat. Podotýkam slovo relatívne.

Michal Vonderčík- Smite
autor je národohospodár

Polievka

O POLIEVKE

Rád by som Vám milí, moji priaznivci napísal niečo o povievke a jej správnej príprave a prísadách na to aby sme si ju pripravili čo najlepšie a podľa možností aby nám aj najlepšie vyhovovala a chutila. V predvolebnej atmosfére sa začína kreovať situácia ktorú som už naznačil. Spolupráca Smeru a KDH, naberá reálnejšie kontúry.
Príprava a masírovanie svojej voličskej základne každej tejto strany sa už začala. Poďme si rozanalyzovať možné alternatívy. V prípde koalície Smer, KDH, a HZDS- ak by táto koalícia vznikla, získlali by sme mierne neutrálnu vládu. Čo by nemuselo vyznievať až tak zle ako sa na prvý pohľad zdá. Prečo ?
Pretože KDH je kresťansko demokratická strana- konzervatívna, výslovne sa neprikláňa ani na ľavú ani na pravú stranu. Bola však v pravicovej koalícií- ich voliči sú v dostatočnej miere vzdelaný, nie su populisti majú však bližšie k stredo pravej orientácií, než k ľavici akým je SMER.

Práve ona sa postarala o predčasné voľby v roku 2006, z tohto dôvodu ich hodnotím ako mierne nestabilný článok v akejkoľvek koalícií, pretože si niekedy neuvedomujú svoj politický potenciál vzhľadom na ich budúci politický vývoj a možné politické spojenia v ďalších voľbách.

Ale s novým predsedom strany, je tu aj nový duch a nová energia, ktorú nemožno prehliadnuť. Táto strana chce byť vo vláde, a keď sa dve hlavné pravicové strany SDKU a SAS rozhodli isť do vobieb sami, KDH veľmi správne usúdila že toto nikomu nepomôže, a hlavne nie im a preto sa začínajú pozerať po reálnejšej alternatíve, ktorá im zaručí účasť vo vláde. A tá reálna alternatíva predstavuje spojenie so Smerom. Položme si otázku čo bude takéto spojenectvo znamenať pre SMER. ? SMER už jasne hľadá náhradu za SNS, ktorá im poškodzuje kredit hlavne v zahraničí ale aj u nás .

Je len škoda že táto nacionálna- národná strana, zneužíva národohospodársky obsah Slovenka – ako jedinú myšlienku pre získavanie svojich voličov. A je škoda že jej predsedá tak nehanebný človek akým je Slota, ktorý naozaj nemá v inteligentnej a modernej politike čo robiť. Je to vážny problém, ktorý reálne poškodzuje dobré meno Slovenska a je potrebné sa ho v týchto voľbách naozaj zbaviť. SMER to veľmi dobre vie, veď umlčať SMS , SMER stálo veľa peňazí a takmer predčasné voľby, ale umlčali ho bravúrne, emisiami. Smer ale vie, že SNS nahradí, a hľadá za neho náhradíka.

Ten náhradník je práve strana KDH. Povedzme si tiež zopár slóv o HZDS. Táto strana veľmi rýchlo pochopila, keď po roku 2002 znova vyhrali voľby, ale nezostavili vládu, že im veľmi nepomôže vyhrať voľby, keď s nimi nikto nechce ísť do koalícií. A tak počas rokov 2002 až 2007, začali meniť svoju politiku.

Na konci obdobia začali podporovať koalíciu- ktorá mala viac poslaneckých mandantov, ale nebola zďaleka taká silná ako je dnešná koalícia na čele so SMEROM. Preto potrebovali podporu aj z niektorých opozičných kruhov. ( SDKU, ANO, SMK, KDH vytvorili koalíciu, ale museli byť kompaktný ak chceli presadiť svoje zákony- a to sa im darilo dosť ťažko bez tichej podpory HZDS v závere volebného obdobia – 2004 a v roku 2005 by ťažko niektoré kľúčové zákony uzákonili a realizovali ich v praxi)

HZDS- pochopila, že sa blížia voľby, a potrebovala si aj ona v tom čase prihrievať svoju polievočku aby neostala v politickej izolácií čo sa jej stalo už dvakrát po vyhratých voľbách. HZDS, sa teraz predstavuje ako strana, ktorá sa snaží poučiť zo svojich chýb, a tiež začína hrať na hociktorú stranu, ktorá by jej umožnila ostať v koalícií.


Preto alternatíva SMER, HZDZ a KDH, považujem za neutrálnu polievku- ktorou dosiahneme tichú spoluprácu KDH s opozíciou- kde budú sedieť akademická pravica SAS a SDKÚ, , ale budú mať konečne v koalícií spojku a mohli by im niektoré zákony prejsť.

Touto polievkou dosiahmene aj to, že sa zradikalizovaná strana SMK, a Bélov Most – híd- ktorá je oveľa viac akceptovaná medzi politickým spektorm ako SMK na čele s Czákym, budú tiež v opozícií a samozrejme tiež SNS, ak sa vôbec dostane do vlády.

Mimochodom Most híd- je tiež adept do koalície, ak by percentá nestačili- čo by bolo pre túto koalíciu nutné zlo, ale bude to závisieť od toho, či im tieto percentá budú alebo nebudú chýbať a tiež od politickej sily koaličnej trojky alebo možnej štvorky aby tak úplne oslabili opozičné krídlo čo máme možnosť vidieť teraz, keď si opozícia vo vláde ani neškrtla.

Ale pre túto koáliciu by podľa mňa Most Híd zobrali medzi seba iba v krajnom prípade- podľa potreby. Dúfam, že neutrálna alternatíva vytvorí priestor pre budúcu odvážnejšiu vládu, ktorá sa postará o pokračovanie a dokončenie ekonmických reforiem, realizovaných a plne sa prejavujúcich v rokoch 2002 až 2007. Toto je analýza možnej reálnej spolupráce.

Prikláňam sa jej ako k nutnému zlu, avšak nijako ju nebudem podporovať. Moje určenie je v tomto prípade jasné- pravica a modrá strana. Akademická pravica – “ SAS “si musí uvedomiť kto ju volí- že ju volia ekonomicky- vysokoškolski vzdelaní ľudia- ktorých bohužial nie je 30 % ako všedný ľudia a dôchodcovia strany SMER. Potrebovali sa spojiť s SDKÚ- ktorá ma väčšiu volebnú základňu a do SASu len prešli voliči od SDKÚ- ale naozaj ich politická neskúsenosť je očividná- a som zvedavý, či politicky prežijú.

Miso Vonderčík- Smite
autor je národohospodár
· · · Zdieľať · Vymazať

HODNOTY A SPOTREBA

HODNOTY A SPOTREBA

Nato aby ktokoľvek dokázal vytvoriť zmyslupllné hodnoty, potrebuje víziu, poslanie a hlavne cieľ. A nato aby človek dokázal spotrebovať potrebuje mať vytvorené hodnoty. Týmto úvodným konštatovním chcem jasne poukázať na rozdiel medzi socíálnou ( ľavou ) stranou a slobodnou ( pravou ) stranou politiky a poukázať na dôležitú zlatú strednú cestu ako rovnováha v každej oblasti nielen v politike.

Sociálne podniky, ktoré začala prešetrovať Európska komisia , a ktorej autorkou a realizátorkou je Vierka ( ľavá- ale doslova ľavá ruka Roba ( nič proti výnimočným ľavákom, ona je praváčka ), budú pravdepodobne financovať daňovníci.

Poďme ale poporiatku . Ak by smo mal tu šancu sediet s pani Vierkou, s veľkou chuťou a priam nadšením by som s ňou išiel do vzájomnej komfrontácie. Politiku môžu totiž robiť len dva druhy ľudí- ľudia, ktorí dokážu vytvárať hodnoty , a ľudia ktorí dokážu vytvárať spotrebu. Na každej strane sa nachádza rôzny stupeň inteligenice.

Rozhodne vo vláde nemá čo robiť Viera, tá nepatrí nikam, v podstate ani neviem kam vôbec smeruje s tými svojimi opatreniami. Vaše ,, PRIVILEGOVANÉ Sociálne podniky ,, ( na Vieru bol už niekoľkokrát podaný návrh na jej odvolanie, a to jednak pre jej jednoznačnú nekompetentnosť ,a tiež pre 2 miliónvú dotáciu pre podnik Privilégium, pre ktorý pracovala ), ničia efektívne využívanie pracovného času a konkurenčné podniky.

Socilálne podniky- naozaj neskutočný zásah do čierneho- úprimne Vám naozaj gratulujem- som úplne nadšený týmto protikrízovým opatrením, pre boj s nezamestnanosťou. Normálne mám povystrihované výstrižky z novín, kde je čo i len zmienka o Vašich sociálnych podnikoch. Fakt žasnem nad tým aká ,, ste len múdra,, . Kde preboha ten rozum beriete.

Veď na to treba fakt genialitu hrubého zrna, keď Sociálnymi podnikmi vytvárate nové pracovné miesta, na úkor trhovo vytvorených pracovných miest, ktoré bojujú neustále s trhom a konkurencou ( viď- Krachujúci Revúcky podnik, ktorý prišiel o zákazníka kvoli Sociiálnemu podniku vytvorený vládou na podporu nezamenstnanosti, ktorý dokáže vyrábať lacnejšie priamej podpore štátu – úryvok z článku Hospodárskych novín 25.3.2010 ).

Naozaj genialita hrubého zrna- ale staré návyky sa nezaprú. Starý dobrý, červený kabát, červené spomienky sú čerstvé však pani Vierka- dokonca ministerka ste. Hurá, vrchol vašej červenej slávy však. To si ako predstavujete ? Že Sociálne podniky vyriešia Váš problém s nezamestnanosťou ? To si naozaj myslíte že tak ako Vy ( o tom som fakt presvedčený ), majú ľudia v hlave prázdno, alebo aby som bol presnejší červené prázdno ?

Sociálne podniky akurat tak vo veľkom štýle podporujú klientelizmus ako hrom, korupciu a vytvára sa tak živná pôda pre šedú ekonomiku. Európska komisia to vie, a pekne Vám pani Vierka klepla po prstoch. A tých 11 mld Eur, ktoré ste použili na sociálne podniky, a ktoré iba zničili schopné konkurenčné podniky, a vytvorili živú pôdu pre Vaše neefektívne podniky, ktoré si myslíte že ,sa budú snažiť svojou kvalitou niekoho prekonať.

A koho sa budú snažiť prekonať- Vás pani Ministerka- no jedine Vás- lebo Vy ich financujete. Načo sa oni budú snažiť súťažiť- a s kým- ? Prečo by museli- veď daňoví poplatníci zaplatia prácu neefektívnej výrobe- veľmi radi zaplatia- už v rade čakáme na podanie daňového priznanie, len aby sme stihli zachrániť Vaše sociálne reformy .

Myslíte si že podniky s takouto podporou sa v dlhodobom období budú o niečo snažiť ? Pani Ministerka dovoľte mi pripomenúť , aký je dnes rok- je rok 2010- viete neviem či ste si všimli ale tu už nie sme v komunizme. Viete o tom pani Ministerka?

Vo vašom prípade Vám to je jedno, či to je alebo nie je, v dlhodobom období efektívne alebo neefektívne, to je vám úplne jedno, veď ste tu možno na 4 roky, potom ak boh dá, a Robko urobí dobrú populistikú kampaň ( Mečiar 2 sa vracia ), tak možno aj dlhšie. Otázka je dokedy ? Ja viem vy zastupujete dôchodcov a ľudí ktorí stále veria že štát sa postará o ich biedne životy. Normálny ľudia prichádzajú však na to že to tak nie je, a nebude to tak, už či sa Vám to páči alebo nie, vývoj nezastavíte.

Ste ako dinosaurus, ktoré tiež vyhynuli, a je len otázkou času, kedy aj Vaša neodbornosť a žiadny cit pre budúce generácie a tým patričná zodpovednosť je Vám úplne ľahostajná. Ako človek vo vrcholnej politike, si musíte byť vedomá, že zastupujete nielen Vaše hlavné spektrum voličskej základne ako sú dôchodcovia, ktorým patrí všetká česť, za ich odpracované roky (ale ani tým nikto nezaručí vyššie dôchodky, lebo demografia ukazuje, že odvody na pokrytie ich dôchodkov sú nepostačujúce- bohužiaľ Európa stárne, a bude starnuť- rodina je pre mnohých dnes drahou záležitosťou ) .

Ale vy nezastupujete iba túto vrstvu, Vy zastupujete aj produktívnu a predproduktívnu vrstvu – proste všetkých občanov. A jedno Vám musí byť jednoznačne jasné. Produktívna vrstva Vás rada mať nikdy nebude. A prečo ? Pre to červené prázdno ktoré máte v hlave. Pre zákonník práce, ktorý nebude nútiť podniky k tvorbe nových pracovných miest.

A ak vyhráte voľby, budete musieť riešiť otázku príjmovej strany štátneho rozpočtu. A to bude možné iba zvýšením priamych daní, aby ste mohli ten svoj klientelizmus a nástenkové tendre začo platiť. Viete pani Vierka ja Vám to vysvetlím ako sedliakovi- ten pochopí princíp hneď, nepotrebuje nato červenú farbu. Základom fungovania štátu je rodina, je to základná ekonomická jednotka, ktorá vyrába tovary a služby, a tiež spotrebúva- je to krvný obeh štátu. Rodina vychováva deti- a tie znova svoje deti a tak ďalej.

V trhovej ekonomike- slobodnej trhovej ekonomike, je veľmi veľa príležitostí na to aby sa deti tej ktorej rodiny mohli kdekoľvek a kedykoľvek uplatniť. To znamená že pracujú. Z ich mzdy sa platia odvody – zdravotné a odvody do sociálnej poisťovni, ktoré majú danému pracujúcemu zabezpečiť kvalitnú starobu. Odvodový systém bol koncipovaný v iných podmienkach, presne v povojnových podmienkach, kde vojnou zničené hospodárstvo celého sveta, poskytovalo dostatok práce pre každého. Bolo to v podmienkach kde tento systém bolo možné zaviesť.

Teraz to tak nie je. A systém je pred kolapsom. Sociálne výhody sú vážnou hrozbou pre každý ekonomický systém. Ďalšou dôležitou reformou pre našu generáciu bude zrušiť Sociálnu poisťovňu ako garanta pre vyplácanie dôchodkov.

A to preto, pretože v budúcnosti sa o tomto systéme odvodov na dôchodok a ich spätné vyplácanie v starobe, bude iba učiť v ekonomickom dejepise. Sociálna poisťovňa bude zrušené, možno to bude o 20 rokov, možno neskôr, možno tu už ani ja nebudem, ale rozumný štát sa bude chcieť tejto zodpovednosti čo najskôr zbaviť aby nemusel túto otázku nikdy riešiť.

Zodpovedný štát je taký, ktorý poskytuje zodpovednosť svojim občanom. Nezodpovedný štát je taký, ktorý im ju berie, a ktorý proklamuje že sa o nich postará. Ale vždy príde iná vláda, a preto nikto nemá žiadnu istotu v tom, že keď on bude na dôchodku, bude práve pri moci sociálna alebo liberálna vláda, a podstatné je tiež že ako dlho. ? Ľudia v komunizme, sa týmito otázkami vôbec nezaoberali, pretože štát sa staral o každého o každú ekonomickú činnosť, a preto tento systém v tomto ekonomickom zriadení, fungoval, takéto neefektívne správanie sa však raz muselo zreálniť, a tu je výsledok.

Teraz sa štát musí naučiť podnikať zo svojimi zdrojmi, a tými najhlavnejšími zdrojmi ktorými každý štát disponuje, sú ich občania. Ak štát bude preberať zodpovednosť za svojich občanov, musí zákonite obmedzovať ich aktívnu slobodu. Predsa nemôže niečo sľubovať ľudom, bez toho aby ich neobmedzovala.

Pritom štát, ktorý zodpovednosť presúva na ľudí, im zákonite vytvára oveľa viac možností na to aby sa čo možno najvolnejšie a v rámci fair play uplatňovali na trhu práce a pretavili zodpovednosť do reality. A v tom je to- Dať ľudom možnosť voľby ako využiť svoj čas najefektívnejšie. V komunizme o túto možnosť ľudia prišli- a draho za to zaplatili- hlavne časom ktorý stratili, získali však istoty.

Ja tie ich istoty nechcem, radšej budem slobodný- doslovne slovom, písmom, aj činom, a veľmi rád budem bojovať za svoju predstavu a vízie, o ktorých ľudia v komunistickom režime ani len nepočuli , nesnívali a ani nevedeli čo to je.

TOTO BUDE OTÁZKA NAŠEJ GENERÁCIE, ŽIŤ ŽIVOT PODĽA NAŠICH VÍZIÍ A PREDSTÁV a mať na to dostatok odvahy uskutočniť to, aby sme týmto spôsobom života dokázali presvedčiť generácie ktoré preberú žezlo po nás. Len ak je sám človek zodpovedný sám sa seba, potom aj štát bude svojim občanom nápomocný a iba tak sa človek naozaj stane sociálnym, a to práve preto, lebo na to aby niekomu inému pomohol, nebude donútený žiadnym odvodovým zaťažením či daňami, potom to bude robiť nezištne a rád. To je socíálne podstata štátu.

Autor- MICHAL VONDERČÍK ( všetky práva vyhradené )

SLOBODA = Zodpovednosť

,,O Zodpovednosti a 0dvahe“

Dovoľte mi vážení občania a zároveň voliči položiť si dve základné jednoduché a kĺúčové otázky. Prvá otázka, ktorú by som dal každému do pozornosti znie nasledovne : Chceme sa o svoju budúcnosť postarať sami , alebo necháme štát nech sa o nás postará ?. Toto je základná otázka, ktorú by si občan Slovenska mal uvedomiť a odpovedať si na ňu.

Ekonomická teoría na ňu pozná jednoznačnú odpoveď a to v nasledujúcich formách. Je to forma štátu, ktorý na seba preberú takmer všetkú zodpovednosť a preto si vyhradzuje právo na takmer absolútnu kontrolu života svojich občanov- viď komunistický systém. Iná forma je takzvaná demokracia, kde sa zodpovednosť demokraticky rozdeľuje, podľa moci.

Teda podľa toho, ktorá strana získa v demokratických voľbách najviac hlasov. Podstatné teda je ktorá strana získa najviac preferenčných hlasov v demokratických voľbách. Sociálne strany- ako Smer, HZD, KS a ostatné strany – sú strany ktoré sa chcú silou mocou statať o svojich voličou- chcú im poskytovať všetky možné výhody- sociálne- a to – vysoké dôchodky, bezplatnú zdravotnú starostlivosť na vysokej úrovni, bezplatné vysoké školstvo, dokonca chcú zabezpečiť aj dostatok pracovných miest. Orientujú sa teda na ľudí, a chcú sa takýmto spôsobom starať o ľudí.

Výborne, VaV, naozaj sa mi o tom veľmi pekne takto píše, je to skvelé že toto sú ich cieľe a oni to naozaj chcú dokázať. Hurá som nadšený že máme takéto politické strany ktoré chcú tieto ciele napľňať . Som na ne patrične hrdý.
Poďme sa ale pozrieť na reálnosť splnenia týchto cieľov a hlavne cenu, ktorú od nás tieto strany budú chcieť za to že nám oni tieto ciele chcú splniť.

Realita je nasledovná : Smer, HZD, budem rozoberať tieto politické zoskupenia. Ich precedovia a členovia- majú bohatú politickú história. Nemôžeme tiež zabudnúť na to, že u nich pôsobia politici- hlavne precedovia Robert F. aj Vlado M., ktorí boli aj minulom režime teda v komunistickom režime, kde získali dôležité ,, sociálne návyky spoločného štátu,, ktorých ako môžeme vidieť sa stále nezbavili. Teda sa naučili v tomto období uzatvoreného štátu, že štát si vystačí sám, a nemusí sa orientovať na nikoho, veď všetko bohatstvo patrilo každému a v podstate nikomu. V podstate bohatstvo neexistovalo pre nikoho, iba pre štát.

Toto sa im perfektne zakorenilo v ich hlavách. Prišli revolučné roky 1989, 1990, , kedy definítivne myšlienka spoločného vlastníctva a neexistenica bohatstva, akosi neprežila a stroskotala. A potom v roku 1993 sme sa rozviedli aj s Českom, že sa skúsime sami o seba postarať. A od tohto roku bolo Slovensko samostatné, a zrazu sme mali slobodu a demokraciu. Prišla nová myšlienka. No problém vznikol ten, že vtedy ,, pomyselný otec národa – Vlado M. a jeho HZD, stále mali zakorenené návyky z minulého režimu, že všetko bohatstvo národa patrí každému občanovi, a tak v tom chceli v dobrej viere pre každého občana pokračovať.

Čo sa ale nestalo. Vladko M. a HZD, SDĹ vtedy sa zrazu veľmi rýchlo začali učiť. Začali premýšľať, ( síce neviem čím premýšľali ale to je už iná téma ), teda ak sa to dá nazvať premýšľaním, svitlo im v tých červených hlavách, že síce bohatstvo patrí každému, ale keďže oni majú moc, čo keby si toto bohatstvo privlastnili ? A tak im veľmi rýchlo napadlo, že demokracia je veľmi dobrý spôsob ako legálnou cestou znepríjemňovať život produktívnej vrstve, a že im táto produktívna vrstva, ešte aj za ich genialitu bude aj tlieskať.

A tak stále prezentovali- všetky sociálne výhody- vysoké dôchodky, sociálne dávky, bezplatné zdravotnícvo, bezplatné vysoké školstvo, ale cenou za takéto služby obyvateľstvu boli najprv iba sľuby a ich neplnenie, a potom pod hrozbou že nevyhrajú voľby aj rozpredaj majetku aby sa tieto sľuby aspoň čiastočne plnili, a keď už nebolo čo na predaj, tak prišli vysoké dane- viď- za Mečiara- progresívny zbyrokratizovaný daňový systém- dane pre FO- 40 %. Vlado po 8 rokoch jeho vládnutia, dostal krajinu do izolácie.

Orientoval sa na Rusko, inflácia na dvojciferných úrovniach, nezamestnanosť až na hodnotách 22 %, vysoká korupcia, klientelizmus, vysoká nezamestnanosť, mafia a čierna ekonomika prekvitajúca v obrovskom merítku. Veľmi rýchlo sa mu podarilo zrujnovať krajinu – stačilo mu 8 rokov. Takto sa on o nás staral- takto narábal s našou budúcnosťou- s budúcnosťou generácií, ktorá jeho zvyklosti a pažravosť a neschopnosť sa správať ako národohospodár, bude musieť riešiť. Tá generácia, ktorá sa odvážila ísť cestou reforiem prišla.

Generácia SDKÚ- DS, a spol. Ich prvé volobné obdobie, bolo veľmi bolestné, keďže dostať krajinu v takom stave v akom ju dostali bolo ako keby ste sa ocitli v krajine Eskymákov a vašou úlohou by bolo prežiť predajom chladničiek. Izolované krajina, politicky nevhodná, investori o nás ani len nepáchli, počuť Slovensko ako možná vhodná investícia to bolo horišie ako investovať v Rusku, kde Rusko už dvakrát zoštátním pripravilo investorov o nemalé investície. Takto ste mali ľudom sľúbíť že im dáte prácu a šancu na slušný život.

Áno prvé 4 roky vládnutia Dzurindu boli veľmi tvrdým obdobím, bolo to však obdobie, ktoré bolo potrebné na vytvorenie podhubia a podmienok na dôležité spoločenské reformy, ktoré si spoločnosť a jednak povaha Slovákov doslova vypýtala. A tak sa aj stalo- v druhom volebnom období roky 2002 až 2006, sa začala dôležitá daňová reforma, reforma zdravotníctva, dôchodková reforma, reforma verejných finanncíí. Tu vláda okolo M. Dzurindu- veľmi rýchlo a umne pochopila základnú myšlienku. Predstavme si dve rodiny: Rodina- dvaja rodičia a dve deti. Prvá rodina sa rozhoduje ako bude vychovávať svoje deti.

Rodičia sa medzi sebou rozprávajú. No počúvaj- ako sa o nich budeme starať- budeme im postupne predávať zodpovednosť do vlastných rúk ? Alebo sa im budeme starať do života počas celého ich života, budeme ich mať pod kontrolou celý čas, aby sa im nič nestalo, budeme sa starať o to, koho si vyberú ako životného partnera, budeme im rozkazovať ako majú žiť, alebo ich necháme nech si rozhodujú a rozkazujú o svojom živote sami?. A potom si dajú otázku- a koľko nás to bude stáť. No počuvaj žena moja hovorí muž žene : Ak sa im budeme starať do života a a budeme im rozkazovať ako majú žiť, tak im budeme musieť financovať celý ich život.

Budeme musieť im kúpiť najprv dom, potom budú chcieť auto, budeme ich musieť živiť celý život a ak na to nebudeme mať tak budú musieť bývať u nás celý život. ? Chceme túto alternatívu pýta sa muž ženy ? Ej veru muž môj , veru ja ich na krku celý život nechcem mať. Ej veru pravdu máš žena moja- oni musia ísť vlastnou cestou. Radšej im my , muž môj , vytvorme tie najlepšie podmienky aby sa o seba dokázali postrať samy. Dajme im slobodu- tú si budú vážiť omnoho viac ako keby sme im rozkazovali čo majú v živote robiť.

A tak každý občan, ktorý má možnosť rozhodovať sa slobodne je najbohatší občan sveta. Cena za Slobodu je Zodpovednosť. Preto si myslím že M.Dzurinda a Mikloš veľmi rýchlo pochopili že je jednoduchšie a hlavne lacnejšie presúvať zodpovednosť do rúk svojich detí- v tomto prípade svojich občanov, ako im ju odoprierať v podobe dnešného Smeru, ktorý sa silou mocou snaží si privlastňovať zodpovednosť každého z nás. A každému normálnemu človeku sa to musí hnusiť, keď ho niekto obmedzuje alebo sa musí prispôsobavať opatrreniam štátu, ktoré ho v podstate dusia alebo odraďujú od slobodného konania.

A dokonca si bude Smer pýtať aj cenu za to, že sa chce o každého postarať a tá cena bude v podobe vysokých daní, a tieto dane budeme platiť za to, že presúvame zodpovednosť na štát a nie na seba. Problém je však v tom, že kto bude ochotný pracovať pri 40 % daniach. Investori zutekajú hneď ako sa to zavedie. Potom kde budeme pracovať ? Kde budeme mať šancu platiť štátu za zodpovednosť. Kde ? Keď nebudú pracovné miesta ? Budem sedieť doma a teda budem čakať od Fica na podporu, lebo nebudem mať kde sa uplatniť.

Alebo budem kradnúť a rovno pôjdem vykradnúť Fica a potom Vierku. Skvelé som teda zvedavý ako chcú tieto ich skvelé ciele naplniť. Pritom ak sa rozumná vláda rozhodne presúvať zodpovednosť zo štátu na ľudí, a nechá ich dýchať. Tak samotný ľudia dostanú konečne pocit zodpovednosť voči sebe, a začnú si veriť, že sa sa sami o seba dokážu postarať.

Postupom času už nebude potrebná ani Sociálna poisťovňa, pretože zodpovední ľudia sa postarajú aj o svojich rodičov, a nebudú sa spoliehať na ten v dnešnej dobe ajtak smiešny vyplácaný dôchodok, na ktorý minulá generácia pracovala aj 40 rokov. Ak nechceme dopadnúť ako terajší dôchodcovia, ktorí žijú z ruky do úst a bez svojich zarábajúcich detí by mnohí neprežili, musíme sa správať zodpovednejšie voči tomu kto nám vládne, teda musíme voliť ,už teraz si produktívna vrstva uvedomuje že z prípadného dôchodku ak im vôbec niečo Sociálna poisťovna vyplatí, by neprežili ani týždeň, si sami tvoria rezervy pre dôchodkový vek. Už sami pociťujú zodpovednosť.

Už sami pociťujú to, že to takto nejde. Prečo potom volia strany, ktoré im sľubujú nemožné sľuby, že sa o nich postará skupina 150 ľudí, čo sedia v parlamente, ktorých ani vôbec nepoznajú, a dokoca ani tí 150 ľudia čo sedia v parlamente nepoznajú všetkých 5 milionov ľudí. Tu vyznieva otázka- Je naozaj pravda to čo Smer sľubuje, keď ma ani nepozná. A je naozaj prada to čo hovorí SDKÚ – DS- že dokážu ľudom posktynúť priestror na ich slobodné uplatnenie ? Smer rovná sa HZDs- len Mečiar sa teraz volá Fico, a ak chceme cúvať- prosím voľte spiatočnú cestu- oni to už sami dokázali. Dozadu vedia ísť pomerne rýchlo.

Fico cúva trocha pomalšie, ale ak vyhrá, potlačí na plyn výrazne, lebo to bude jeho poslené volebné obdibie, koryto vyschne nadobro, a zase bude musieť prísť stredopravá alternatíva, ktorá to koryto bude musieť naplniť. SDKÚ- DS- to dokázala- dokázala vytvoriť podmienky, pre to aby sa ľudia mohli o seba konečne postrarať sami, aby nemuseli robiť v zahraničí podradné práce a Rakúsku či v Írsku umývať riad, či v Usa robiť v Mcdonalde. Dajte nám priestor , dajte nám voľnosť, dajte nám ekonomickú slobodu, a my sa už o seba postaráme.

Nepotrebujem žiadne zásahy do môjho ekonomického rozhodovania, a rozhodne nie som ochotný platiť dane v takej výške a pri tak netransparentnom rozdeľovaní a klientelizme ako je to pri tomto vládnom zoskupení.

Dajte mi slobodu a zodpovednoť už nechajte na mňa. Nič viac od tohto štátu nechcem. A rozhodne nechcem predávať svoju zodpovednosť na štát, a ešte za to aj platiť. Zaplatím len za vnútornú a vonkajšiu ochranu štátu, a za potrebnú legislatívu ,ktorá bude ochraňovať a podporovať moju slobodu, nie mi ju brať. A tak som jasne rozhodnutý, koho budem voliť.

Je len na vás , koho budete voliť. Či ste ten typ človeka, ktoý sa o seba vie postarať, a vie si zabezpečiť život podľa svojich predstáv. Alebo ste ten typ človeka, ktorý bude radšej žiť život podľa predstáv niekoho, koho ani nepozná a ešte mu za to aj s úsmevom zaplatí. A to je zároveň aj druhá dôležitá otázka ktorú by si mal položiť hneď za prvou otázkou.

Prvá otázka znie : Chceme sa o svoju budúcnosť postarať sami , alebo necháme štát nech sa o nás postará ?.
Druhá otázka zne : Máme odvahu žiť podľa svojich predstáv alebo to necháme na niekoho iného a ešte mu za to aj pekne zaplatíme ?
Doplňujúca tretia otázka : Máš odvahu si na tieto dve otázky zodpovedne odpovedať ?

Ak máš odvahu- odpovedz si, ak odvahu nemáš, tak choď do zahraničia, tam sa o teba isto iste každý postará a to lacnejšie ako u nás na Slovensku. U nás je totiž snaha starať sa o každého veľmi drahá.

Autor je ekonóm, národohospodár.

Michal Vonderčík- Smite ( všetky práva vyhadené ).

Dane a smrť ( alebo volíme si medzi vyššími alebo niššími daňami )

Vo voľbách rozhodneme o výške našich daní.

Predpovede tohto typu, že väčšina obyvateľov nepôjde voliť, je hrozivá. A to z jednoduchého dôvodu. Kým súčasná vláda sa postavila problému pod názvom kríza tým spôsobom, ako išli iné krajiny- teda reštrikciou a šetrením, tak nie Ficova vláda išla opačnou cestou spotreby, spotrebovala podstatnú časť zdrojou, ktoré budú potrebovať budúce generácie teda naše deti.

Ďalší problém, ktorý tu je - je práve Európska Únia, podľa ktorej sa každá krajina musí správať v určitých hraniciach každoročného štátneho dlhu. Je tu takzvaný pakt stability- ktorý prikazuje každému členskému štátu Európskej Únie,ktorá má zavedené Euro, aby rozpočtový schodok krajiny za rok nepresiahol 3% HDP, my sme mali minulý rok schodok 6,9 %, čo je o dvakrátviac.

Tento schodok bude veľká záťaž pre nás a hlavne pre naše deti. Pretože na tento schodok si musíme požičiavať- a požičiavame si asi za 4,5 %. Čo chcem týmto povedať. Akákoľvek vláda vzíde po voľbách- má obmedzené možnosti. Keď kríza pominie, Európska unia, zavedie stríktné pravidlá pre dodržiavanie uvedeného 3% pravidla, si myslím. Teda ktokoľvek sa dostane do vlády- musí toto pravidlo riešiť.

Sú dva spôsoby ako sa dá toto pravidlo dosiahnuť. Uvediem ľahší spôsob- hlavne pre politikov- zvýšia dane- vrátime sa do čias Mečiara, keď sme mali progresívne dane- krásnych 40% odstupňované podľa výšky príjmu- byrokratický systém, množstvo výnimiek a teda veľmi neprehľadný a demotivujúci pre každého, kde každý hľadal možnosti ako dane neplatiť- a pre každého kto tieto možnosti hľadal to samozrejme znamenalo zvýšené náklady na daňovníkov a pod.

Dane vtedy nikto platiť nechcel a aj investori, ktorí zvažovali investovať u nás, radšej išli do inej krajiny, kde boli nižšie dane, a menej zbyrokratizovaný systém. Toto hrozí ak vyhrajú socialisti. Oni nebudú ani inú možnosť mať. Lebo ich budú voliť ľudia- posproduktívny, a ľudia- ktorí veria v zázraky- teda populisti.

Ak vyhrá Fico- tešme sa na vyššie dane- odchod investorov, stop novým investičným projektom, stop novej práce, stop novým možnostiam na uplatnenie sa na trhu práce. Druhá možnosť, ktorá je jednoduchšia pre ľudí a ich život- jednoduchšia pre produktívnu vrstvu, menej jednoduchá už pre dôchodcov. Prečo ? . Hlavne preto, že ak vyhrá Pravica, tá bude robiť reálne opatrenia, ktoré už robila a ktoré boli a stále sú úspešné. Fico ich len zamrazil.

Podľa mňa- nechajú daňový systém v pôvodnom stave, možno odstránia už miernu byrokraciu ktorú zaviedol Fico. Prepracujú zákonník práce, ktorý v súčasnej dobe nereflektuje potreby na trhu práce. Veľmi chráni zamestnancov, poskytuje im veľké výhody a istoty, a nájsť si novú prácu, je veľmi náročne, pretože firmy si uvedomujú, že sa v prípade straty objednávok, zamestnancov ťažko zbavia- alebo veľmi draho.

To ich núti k správaniu- že ak už majú niekoho zamestnať- tak fakt toho koho potrebujú, a hlavne toho koho poznajú. Klientelizmus sa vďaka tomuto zákonu rozmáha ako huby po daždi. Ľudia si budú kupovať miesto, ak tento stav bude pokračovať naďalej, alebo znechutení pôjdu do zahraničia, alebo sa všetci natlačíme do Blavy. Takže neísť voliť a nechať nech mi Fico zvýši dane, lebo inak ani nemôže- dôchodcovia budú chcieť vyššie dôchodky, Vierka bude musieť financovať svoje veľmi efektívne sociálne podniky, a Slotovi treba lietadlo financovať.

Z čoho tieto sociálne výhody pre vládu asi budú financovať. Z tých zopár investorov čo tu ostanú, kým budú mať daňové prázdniny ? Ak chcete návrat do roku 1992- prosím nechojte vôbec voliť nikoho, a pozerajte sa do plafónu, a tešte sa na Ficové sociálne výhody- 40% dane, a potom sa ešte tešte na to, že budete potrebovať tučné úplatky aby ste niečo niekde vybavili.

Alebo sa budeme musieť opäť naučiť pekne tlačiť do zadníc rôznych ľudí, a takisto si budeme zvykať že aj nám sa bude každý tlačiť do zadnice. Neviem komu sa takéto správanie bude páčiť. Mne určite nie. Mne je jedno kto je za kormidlom vlády. Viem len to, že minulé zoskupenie, viem že má za prstami tiež svoje, ale urobili niečo pre ľudí, dali im možnosť uplatniť sa na trhu práce, a nezadlžovali nezmyselne túto krajinu.

Je jasné že na tieto reformy doplatili dôchodcovia, ktorých si vysoko vážim, ale ako chcú mať vyššie dôchodky, keď na ne nebude kde zarobiť ? Keď ľudia nebudú mať prácu, nebudú odvody, potom z čoho chce vláda vyplácať dôchodky. Ale to je bohužiaľ nešťastie generácie, ktorá sa dostáva do dôchodku v tomto období- teda väčšinu času odpracovali v minulom režime a teraz za to nemajú takmer nič.

Aj preto musíme byť zodpovedný hlavne do budúcna- a to preto aby sme my , keď budeme dôchodcovia, nepozerali do plafóna, a horekizovali, nikomu neverím, nikto nemá recept na úspech, a tak budem voliť populizmus, lebo sa to aspoň dobre počúva. To že moje deti budú pomaly v práci 14 hodín denne, to mi predsa môže byť ukradnuté. Ja už som na tom smiešnom dôchodku, mám si začo kúpiť aspoň rožok.

Tak plačme ďalej a nechojme voliť pre zmenu nikoho, a straťme tak ďalšíe 4 roky. Naše deti nám isto budú povďačný za našu nečinnosť a my tiež si potom môžeme spytovať svedomie- keď nám príde dôchodok- ak vôbec nejaký. Čím viac ľudí bude pracovať a odvádzať odvody, tým budú aj vyššie dôchodky.

Na to potrebujeme investorov- a tých potrebujú aj iné krajiny nie len my. Boj o investorov vyhráme jedine kvalitným podnikateľským prostredím, túto konkurenčnú výhodu bohužiaľ činnosťou tejto súčasnej vlády strácame a budeme ju strácať naďalej ak nepôjdeme voliť reálnu vládu, ktorá to už dokázala v rokoch 2002 až 2006.

Podporme všetci preto reálny kroky vlády, ktoré mali a budú mať dlhodobý úspech len potom sa budeme môcť pozrieť našim deťom do očí, a povedať im- tak sa pozri kde sme, pozri aké máš široké možnosti na prácu, pozri kde môžeš ísť študovať či pracovať. A pozri sa aj na to, že ma nemusíš dotovať na dôchodku, lebo som volil správne, lebo som si zvolil reálne opatrenia, a na svoj dôchodok som preto patrične hrdý. Ak nemáte odvahu ísť voliť tú PRAVÚ CESTU, tak potom nebudete mať odvahu ani na to aby ste sa pozreli Vašej generácií do očí.

Nevoliť znamená nežiť podľa svojich predstáv ale žiť podľa predstáv niekoho koho ani nepoznáte. Vyzývam každého reálne a triezvo zmýšľajúceho obyvateľa Slovenska, je aby volil tie alternatívy, ktoré už úspech na Slovensko priviedli- potrebujeme ich ako soľ, aby sme znova boli atraktívny a konkurencieschopný pri globálnom boli o každého investora. Inak je náš koniec iba otázkou času. Boj sa začína 12.6.2010. Voľte Pravú Cestu- v súčasnom zložení - SDKU -DS, SAS a KDH.

Autor je Národohospodár, sympatizant reforiem, a stredo pravicového bloku. M Vonderčík - Smite

Dôchodok

Nič originálne, ale... ( reakcia čitateľa HN novín na môj článok- Volíme si medzi nižšími alebo vyššími daňami a dole moja reakcia )


...uznávam, celkom pekne spracované podľa učebnice pravicového populizmu.
Ale keď sme už pri tých dôchodkoch a dôchodcoch.Ako si som nezachytil, že by pravicové strany mali vo svojich volebných programoch zvyšovanie veku odchodu do dôchodku.
Nebude to ako s tými dvojnásobnými platmi z roka 1998 a 22 sociálnymi zákonmi z roka 2002?

reakcia čitateľa Hnovín, a moja reakcia

Moja reakcia na reakciu predchádzajúceho článku Volíme si medzi vyššími alebo nižšími daňami.

Dôchodok

Každé politické spektrum má svoj politický marketing na získanie potrebného počtu hlasov na presadzovanie svojho programu. Bohužiaľ Slovensko je ešte mladá demokratická krajina, ktorá sa učí žiť demokraticky. Veď takmer 50 rokov tu bol komunizmus, kde spoločný majetok štátu patril každému a v podstate nikomu. To znamená že aj zodpovednosť patrila každému a v podstate nikomu. Preto Mečiar po rozpade komunizmu, získal dá sa povedať všetko bohatstvo národa, a dostala sa mu veľká príležitosť na ,, veľkú lúpež Slovenska ,,. A podarilo sa mu to vynikajúco.

Po tejto zničujúcej vláde Mečiara od 1993 do 1998, bola krajina doslovne v troskách. Bolo nutnosťou aby sa začali robiť reálne opatrenia. Veď sme tu mali nezamestnanosť na úrovni 22%, takmer 600 000 ľudí nepracovali, dane pre FO- 40%- progresívny spôsob, úrokové miere na úrovni 20 %, inflácia blížiaca sa k 20 %. Byrokracia, korupcia, a mafia- krásne rozkvitali.

Tak a teraz mi povedzte,kto by mal odvahu vôbec prebrať takúto krajinu do rúk a začať robiť reformy, ktorá by tieto všetky negatívne javy mala zmeniť na pozitívne čísla. Dobre ak by pokračovala vláda Mečiara, tak kde by sme sa dostali ? Dôchodcovia by asi z čoho mali dôchodky ? Krach štátu by bol v nedohľadne. Grécko II by bolo reálne.

Môj článok nie je zo žiadnej populistickej učebnice. To skôr sľuby Fica, o 13 dôchodku pre dôchodcov, nespomínam si žeby vôbec niečo dostali- nejaký vianočný príspevok v hodnote 20 eur - to je 13 dôchodok ?.

A čo nezamestnanosť- číslo znova stúpa a z 9% v roku 2006 sa dostávame k 13%. Dobre kríza, Ficova výhovorka, ale rozhadzovať peniaze keď je kríza a nešetriť, to je ako dostať sa k peniazom, doslova ich prežrať a potom živ ťa boh, však sa o nás niekto postará , alebo si požičiame dajme tomu od Nemecka, Česka, Poľska a dostaneme sa do začarovaného kruhu, kedy budeme dlžníkmi, a budeme pracovať pre krajiny, od ktorých sme si požičali. Perfektná budúcnosť pre nás a naše generácie a pre náš budúci dôchodok tiež.

Myslíte si, že si touto politikou rozhadzovania zlepšíme šancu na aspoň priemerný dôchodok, ktorý by nám pokryl základné potreby a niečo navyše. Nechápem prečo sa ľudia pozerajú na minulé kroky vlády ako na niečo zlé. Normálny sedliak pochopí, že keď bude nezamestnanosť na úrovni 5% a teda budú takmer všetci pracovať a odvádzať odvody, tak z týchto odvodov sa už potom dajú financovať aj vyššie dôchodky a iné sociálne podporné prvky. Výrok : skôr naučte ľudí chytať ryby,ako im ich dať bez pričinenia je na mieste.

Lebo dajte ľudom všetko zadarmo- v podobe sociálnych východ, a máte pyjavicu na bruchu. Odnaučíte ich od pracovných návykov, a budú sa spoliehať na štát. Čím viac ľudí zoberie zodpovednosť do vlastných rúk, tým ľahšie to bude mať štát. A tým to bude aj lacnejšie pre nás všetkých. Lebo sociálne výdavky sa platia z našich daní, nie z vrecka Fica. Pokračovanie tejto vlády aj v budúcom období, predstavuje vážnu hrozbu ďalšieho zadlžovania, a vzniku takzvaného úverového otroctva ,pre ostatné krajiny, a takisto budú ohrozené aj naše dôchodky, pretože našu budúcnosť si pri Ficovi doslova prežerieme.

Populista je Fico, ja som uviedol v mojom článku- Volíme si medzi vyššími alebo niššími daňami holé fakty, ktoré minulá vláda uskutočnila, a keby mala ďalšie 4 roky, a hlavne v kríze, istotne by sme s nej vyšli lepšie pripravený v boji o nových investorov. Každá krajina sa musí správať podľa smeru vývoja ekonomiky- a to je prúd globalizácie. Keď ja budem dôchodca, počkám si na Fica, aj na Vierku ( jedna z najnekopetentnejších osôb vo vláde -Privilegovaná K....va )- a tak ako oni teraz pľujú na produktívnu vrstvu, tak si ja odpľujem na nich.

Nech títo červený zarytý komunisti, už raz a navždy odídu z krajiny- je to posledný nádych minulosti ako som ich ja nazval. A dodýchajú 12.6.2010. Ja tu nie som preto aby som platil dlhy nejakého primitíva, ktorý nedokáže manažovať štát. A istotne tu pre to nie je nikto. Spláchnime populizmus tak kam patrí. Nekompetentnosť, klientelizmus, neschopnosť robiť kvalitnú reálnu politiku a iba sa zadlžovať to dokážu robiť len tí čo nemajú žiadnu odvahu a robia iba krátkodobé opatrenia. Chýba im totiž odvaha. Mám otázku , máte odvahu voliť Pravú reálnu politiku ? Alebo aj vy strčíte hlavu do piesku, a budete sa pozerať na chyby každého vládnuceho bloku, ktorý bol pri moci na Slovensku.

Je samozrejme že aj Dzurindová vláda má veľa za prstami to nepopieram, ale ona nás dostala z ekonomickej a politickej izolácie,a dala chudobným a strednej vrstve šancu na slušný život. Či v živote majú šancu iba bohatí. ? Máte odvahu voliť reálne kroky, ktoré minulá vláda reálne uskutočnila ? Ak áno skvelé, ak nie, tak verte tej ktorej vláde, že budete mať dvojnásobné dôchodky- iba ak tak v ríše snov.

A za Fica to bude skutočnosť, že sa dôchodkov nikto nedožije- prežerie aj vlastnú matku keď bude treba, on hodnoty vytvárať nevie a nikdy nevedel- je to čistý komunista, ktorý nepochopil trhovú ekonomiku ako by aj mohol keď svoj život prežil v komunizme. U mňa táto vláda nemá a nikdy nebude mať šancu.

Ja som človek ktorý chce vytvárať hodnoty, a chcem mať na to aj vytvorené podmienky a prostredie. Ja nemám prostriedky na úplatky, aby som si kupoval zamestnanie, aby som si kupoval miesto v škole a rôzne miesta. Chcem produkovať zmysluplné hodnoty, nie klientelizmus, populizmus, zadlžovanie. ? Aké hodnoty vyznávate Vy ? Máte odvahu vyznávať kvalitné hodnoty na slušný život bez klientelizmu, korupcie. Chcete tvoriť Slovensko- máte šancu- 12.6.2010- tu rozhodnete ako sa Vy a budúce generácie budú správať. Máte odvahu ?

Michal Vonderčík -Smite
autor je národohospodár

Byť či nebyť – moderným otrokom ?

Povinnosť ísť voliť- nie len kvôli sebe ale kvôli generáciám ktoré prídu po nás

Ako reakciu na článok v hospodárskych novinách- 5.5. 2010. Politici už priznali pravdu. Dane stúpnu. a reálnu situáciu, ktorá hrozí po voľbách na Slovensku.

Tak a je to konečne vonku, to čo sa už na streche hovorilo je potvrdené. Ak prieskumy hovoria o tom, že bude zrejme najnižšia účasť, tak potom už naozaj neviem kde žijem. Keď je jasné, že ak vyhrá ľavý blok- ten nič iné nevie- zvýši dane, a aj majetkové dane- teda aj dane z nehnuteľností. No neviem komu sa toto opatrenie bude páčiť a kto ho dokonca podporí aj svojim hlasom. No ja to určite nebudem, a verím že mnohí ľudia hlúpi nie sú a zvyšovanie daní a ďalšie zadlžovanie a možný krach voliť nepôjdu. To nech radšej naozaj sedia doma.

A potom je tu alternatíva k ľavicovému bloku a to je Stredo pravicový blok- pôjde tou cestou, aby platili všetci, ale dane zvyšovať nebudú. Pôjdu tou správnou cestou, upracú za Ficom aj sa Privilegovanou K...vou Vierou, a spláchnu aj Harabina- ktorý krásne podporuje rozkvet mafie. Jediný kto je schopný je minister zahraničných vecí, škoda že je v nesprávnej strane. Teraz sa pozrime ako sa na to budú pozerať investori.

Ak vyhrá ľavicový blok- si myslíte že sa pohrnú aby ku nám investovali, ak sa vrátime ku krásnym 40 %- progresívnym- Velcome Meciar II back, daniam ? No to určite. Akonáhle zacítia smrad socializmu, tak si buď pekne zapýtajú od vlády možno aj 20 ročné daňové prázdniny, krajina nebude v takom postavení, aby si mohla investorov vyberať, my si ich budeme musieť doslova a do písmena ak Fico ostane, kupovať.

Budeme si kupovať možnosť pracovať. To sa už deje aj teraz. Keď vynikajúci ,, zákonník práce,, ochraňuje insiderov, a ľudia čo prišli o robotu, musia mať plné vrecká ak si chcú nájsť dobrú prácu. Zákonník práce sa bude musieť upraviť podľa aktuálnej situácie. Tento upravený zákonník práce, ktorí upravili socialisti Fico a spol, pre väčšiu sociálnu ochranu zamestnancov je pascou a podporuje klientelizmus, a dokonca podporuje rast nezamestnanosti. Porovnal by som to s plavbou na lodi. Loď je zamestnávateľ, a všetci na nej sme zamestnanci.

Je krásne počasie, všetko funguje ako má. Loď má priaznivý vietor a má dostatok klientov, ktorí radi zaplatia za výletnú plavbu. Počasie je nádherné, prevláda hojnosť pre obe strany. Počasie sa ale po čase začne meniť- začne poprchávať, zamestnávateľ je rozumný, a túto situáciu predvídal. Preto má časť zamestnancov zamestnaných na dohodu, a tých prepustí ako prvých. Minulý zákonník práce bol oveľa viac pružnejší a boj veľkou výhodou pre nových investorov aby zvážili svoj vstup investovať na Slovensko. Mohli pružne reagovať na ekonomické podmienky.

No po miernom po - po prchávani , začne pršať silnejšie, zamestnávateľ- je v pasci- podľa zákonníka práce, nemôže pružne reagovať- ( nemôže na základe zmenenej situácie rýchlo reagovať- musel by platiť veľké peniaze- za prepustenie zamestnancov- odstupné a pod., bude čakať a modliť sa aby sa situácia rýchlo zmenila, ale ak sa situácia nebude meniť- tak radšej pôjde do konkurzu a nechá podnik padnúť- akoby mal vyplatiť odstupné- v konečnom dôsledku odstupné vyplatí ajtak štát- zo sociálneho fondu, ktorý je na to vytvorený. Túto povinnosť by mal jednoznačne prebrať štát v plnej miere, nie čakať kým si podnik uvedomí, že konkurz je pre neho lacnejšia forma straty. ), ak nemôže znižovať riziko tým spôsobom aby ľudí zamestnával na dobu určitú, ale im musí podľa zákona po roku dať dobu neurčitú, je v pasci, lebo ak nemá zákazky, musí im dať výpoveď a odstupné. V tomto prípade zamestnávateľ supluje sociálne úlohy štátu.

Tu by mal nastúpiť štát, a tu by mal pomáhať , pretože ak to zamestnávateľ urobí – on to totiž nakoniec bude musieť urobiť- prepustí zamestnancov a vyplatí im odstupné- presne podľa zákonníka práce, ktorý im to prikazuje. A ak nie je veľký zamestnávateľ, ktorý zamestnáva 1000 alebo 2000 ľudí, tak je to jeho koniec, zbankrotuje. Prežijú iba veľký. Krvný obeh mikro- ekonomiky- teda malé a stredné podniky- pre zákonník práce zbankrotuje. Veľké prežijú, majú dostatočný kapitál .

Z nástupom krízy sa mal hneď pružne prispôsobiť aj zákonník práce, takto vznikla situácia, že štát podniky ktoré pomaly padali ku dnu, lebo museli platiť ľudí, za v podstate žiadnu prácu, nemali zákazky, ich táto sociálna náhrada- potopila, a štát neurobil nič- nechal nech zbankrotujú, a nech vzrastie nezamestnanosť. A zbankrotovali. Mnohí sa potom už neodvážia znova vytvárať pracovné miesta a na čo- keď ich samotný štát nepodporil, a iba im neustále sťažuje podmienky v podnikaní. Pôjdu a budú aj oni predávať svoju prácu na trhu práce, a radšej budú pracovať pre veľkého zamestnávateľa, lebo im nič iné neostane.

A štát bude rád. Minulá vláda pochopila dôležitosť malého a stredného podnikania- ako dôležitý krvný obeh štátu, a hlavne zvyšovania konkurencie na tlak cien smerom dolu. Pretože veľké podniky, majú monopol, a dlhodobo by boli neefektívne, preto je potrebné aby im malé a stredné podniky brnkali na nervy- sú tiež dôležité , pretože zvyšujú pridanú hodnotu práce, inovujú a rastú oveľa rýchlejšie ako veľké molochy, ktoré sa vďaka svojej veľkosti nedokážu tak pružne prispôsobovať vzniknutej ekonomickej realite.

Ale nie Fico a spol sú natoľko s prepáčením sprostý, to je isto preto, lebo oni žili podstatnú časť v komunizme, nikto ich ekonomickému mysleniu nenaučil, a je jasné že starého koňa novým zvykom ťažko naučíš, že to nechápu. Nechápu – ľahkú a jednoznačne lacnejšiu cestu- cestu voľného trhu bez prekážok v podnikaní a rôznych obmedzení.

Veď nás nechaj sa správať podľa našich predstáv ty obuch sprostý, ja sa nechcem správať podľa teba Robo,a tobôž nie podľa Privilegovanej K....Vy Viery, ona ani nevie čo to slovo- ekonomika znamená.

Veď za to bojovala minulá generácia, aby boli konečne slobodný- abysi mohli robiť čo chcú. Ja odmietam za tvoju sprostosť a neschopnosť rozumne šetriť, platiť. Ja ťa pošlem do čerta , 12.6 ideš preč, to je mne jasné už od dátumu kedy si prebral vládu.

Volíme si medzi doslova a do písmena- medzi Vyššími a nižšími daňami. Ak už pre nič, tak sa treba rozhodnúť pre menšie zlo. A v tomto prípade je to stredopravá alternatíva- SDKú- Ds + KDH + Sas- najlepšia alternatíva na zachovanie daní na rovnakej úrovni ako máme teraz a pre skvalitnenie podnikateľského prostredia, ktoré potrebujeme pre to aby sme sa mohli na ňom bez problémov uplatňovať a bez problémov si hľadať zamestnanie podľa našich predstáv .

Smer + Hzd + niekto iný- tlačí sa KDH, lebo s SNS už Smer do volieb nepôjdu, alebo sa budú diať zázraky a sa spoja s SMK, ktorá tiež pre oba bloky predstavuje nutné zlo. Tak čo ? Ja dane vyššie nechcem, preto Smer a ostatných zaostalcov, čo nevedia nič iné iba spotrebovať budúcnosť nie len moju ale aj budúcnosť ročníkov od 1990 do 2000, ktorá som zvedavý ako sa zachová, keď pochopí ako sme hospodárili, a čo sme im nechali- prekrásnu spúšť.

Budú nadšený, keď budú takzvanými modernými otrokmi, ktorí budú musieť splácať všetky dlhy, ktoré nám socialisti zanechali. Len buďme ležérny, a nestarajme sa. Pravica má šancu na veľký úspech, všetci rozumný ľudia musia ísť voliť- je to ich svätá povinnosť. Ja fakt odídem z tejto krajiny, ak tu bude ľavica.

To je koniec nádejám na slušný život. Pchať do zadku sa mi hnusí . To fakt. Preto voľte pravú cestu, nepozerajte sa na to kto tam bude, všetci politici majú za prstami špinu bez výnimky. Minulá vláda ale pripravila podmienky aj pre nás bežných ľudí, veď si spomeňte na roky 2006, 2007, na krásne časy, kde keď ste si povedali že sa Vám v práci nepáči, išli ste inde, a za dva mesiace ste naozaj aj inde boli, a nemuseli ste sa nikomu do zadku tlačiť.

Fico a tá jeho svätá výhovorka- kríza nás postihla, skvelé, tak sme museli dva krát viac míňať, no perfektné. Tak aj rodina si povie, prišla kríza, daňové prímy nám asi klesnú o polovicu, nevadí stará moja, my ešte pridáme a spotrebujeme dvakrát viac ako keď sme mali 100 % daňové príjmy. Veď si požičiame, a to decko čo máme v postieľke, tak tú pôžičku za nás neskôr vyplatí.

Dáme mu dlh do vienka, Vav to dieťa nám bude teda nesmierne vďačné. Krásny medzinárodny dlh mu zanecháme . Uvedomte si už všetci konečne, aká vážna hrozba Fico a spol pre nás predstavuje. Ak jeho voliči ostanú pasívny a nepôjdu voliť, tak mi všetci musíme byť aktívny a každého naokolo čo má pozitívny prístup k životu osloviť aby išiel voliť. Sa pozrite na svoje malé deti- sa im pozrite do očí, a uvedomte si , že im pripravujeme našimi krokmi ich budúcnosť. Zmobilizujme každého koho môžeme a voľme pravý blok ( SDKÚ DS ). A tak o tom či ,, Byť alebo nebyť moderným otrokom rozhodneme my- teda každý občan Slovenska a to 12. 6.2010 .

Michal Vonderčík- Smite
autor je národohospodár

GENERÁCIA ÚSPECHU - PRAVÁ CESTA !

Volíme si medzi vyššími alebo nižšími daňami, ľavica a spol = 40 % dane, pravica- ponechanie doterajšieho stavu, upratanie za tými, čo nevedia vytvárať hodnoty. Povinnosťou každého je správať sa zodpovedne.

Vyberte si správne a zodpovedné riešenie, Voľte Pravú Cestu, my už nepotrebujeme furt hľadať smer, my ideme správne !!!!!!!!!!!!!

12.6.2006, pošli preč klientelizmus, korupciu a vyššie dane- CHOĎ DOPREDU, VZADU UŽ FAKT NIE JE MIESTO.

Zodpovednosť, Odvaha, Pružnosť, Efektívnosť- to sú hodnoty, ktoré si volíme 12.6.2010 ( Pravá cesta- blok SDKU DS, SAS, KDH)

Maďarská karta opäť vstupuje do volieb. Duray a SMK, si podpísali dnes svojim správaním svoju politickú smrť. Oni si ju už podpísali dávno, odchodom Bugára z tejto strany a všetkých čo mali aspoň kus zdravého rozumu a odišli s ním.
Tentokrát, keď sa podpísal Duray pod Maďarský list, ktorí adresovali Maďarské politické strany, je jasné, že jeho veľkou túžbou je byť naozaj "skutočným Slovákom" alebo žeby to bol čistokrvný Maďar ? No neviem, je predsa poslancom Slovenského štátu, má teda v prvom rade hájiť záujmy Slovenska.

Neviem, veď ja som len obyčajný občan Slovenska, ktorí vie čítať a písať, a tak jednoducho si to takto vysvetľujem. Nie on sa podpíše pod Maďarskú agitáciu, ktorá ide do Bruselu. Ten Brusel, má z nás fakt dobrú šou. SMK je na odpis už dávno, týmto si podčiarkli svoju smrť. Odpisovať sa bude takisto SMER, ktorému konečne Maďarská Karta umožnila zahrať do autu Grécky dlh.

Veľký záchranca SMER, hrá podľa rôznych kariet. Na jedine karte - urputne bojuje proti obchodníkom- aby znižovali ceny, bojuje proti monopolom, diktuje bankám, že majú poskytovať úvery hocikomu, diktuje všetko. Na druhej karte, keď mu Európska Únia povie, požičaj Grécku, lebo si v EÚ, tak musíš požičať.Nie začne obhajovať svoj ľud, že boháčom z Grécka nič nepožičiame, veď sami nemáme na chleba.

A chleba je fakt drahý, ako vždy hovorí. Na tlačovkách sa prezentuje že nič nepožičiame, a do Bruselu príde a nakoniec podľahne tlaku a povie, jasné že požičiame, však ,, bedač na Slovensku, si vyhrnie rukávy, a bude makať viac, a ani nemukne. Fico povie, dám vám vy bedač hlúpa dôchodky, aj 14. dôchodok bude. V ríše snov možno.

Koľko kariet má ten Fico v rukáve. Asi najskvelejšia karta je Vierka Tomanová. Toto je jeho žolík. Hlúposť ( alebo minulosť- komunizmus v priamom prenose ) Ekonómovia učme sa , históriu máme v priamom prenose na obrazovke. Ona ide vytvárať sociálny štát ?

Výborne ja som len rád, no tak ja som kompletne spokojný, Vierka mi prisľúbila že budem mať 13 možno aj 14 dôchodok, a že aj chleba bude stáť možno 30 centov. Ja preto veľmi “milujem Vierku.“ Viera je zázrak sám o sebe. Ide budovať sociálny štát, aj na Grécku pôžičku máme, máme veľa zdrojov- dovolíme si to. Zázračná Vierka s Robkom, idú robiť sociálne zázraky. Keby sprostosť kvitla, tak by reportér musel použiť krovynorez , aby si najprv vysekal cestu, a položil im otázky.

Vykreslím podmienky, na základe ktorých idú budovať sociálny štát :
Začnem potenciálom krajiny, ktorá vytvára hodnoty : Počet obyvateľov 5,3 mil. Skk, Nezamestnanosť sa blíži neoficiálne ku 13 %, Úrad práce vykazuje 10,95% . Sme krajina, ktorá je orientovaná na export. Teda sme závislí na investíciách. Z tohto potenciálu, keď nezamestnanosť a jej rast v najbližšom období nie je zastavená, oni idú budovať sociálny štát.

A z čoho to chcú financovať- ? Keď sa nevytvárajú pracovné miesta, jednoduchý a pre nich zázračný spôsob ako naplniť kasu je zvýšiť dane, to je úplne logické a pochopiteľné, ak by vyhrali urobia tak dva roky po voľbách, najprv si pripravia pôdu. Tomuto kroku musíme jednoznačne predísť. Zákonník práce ktorý doslova podporuje klientelizmus a korupciu, je tiež potrebné okamžite prispôsobiť podmienkam, ktoré sú na trhu. Je potrebnú mu dať modernú tvár, inak sa nezamestnanosť buď bude zvyšovať, alebo bude stagnovať. Krajine sa s týmto zákonom, istotne nepodarí tak razantne riešiť znižovanie nezamestnanosti tak rýchlo ako to dokázala minulá vláda.

Zákonník práce je nepružný, podporuje klientelizmus a korupciu. Chráni zamestnancov, a poskytuje im zdanlivú ochranu- je to zázrak z dielne Vierky. Prečo im poskytuje zdanlivú ochranu. Lebo keďže trh práce je a pri tomto zákone ostane nepružný, nebudú pružný ani zamestnanci, budú držať s prepáčením hubu a krok, lebo nebudú mať možnosti na trhu práce, na to aby si našli pre nich adekvátnu prácu. A ak aj odídu, lebo ich práca nenapĺňa, tak budú musieť počítať s tučným balíkom, na prípadný úplatok, aby si to svoje miesto niekde kúpili. Toto sú zázračné účinky Vierkynho zákona práce.

Zamestnávatelia nebudú platiť odstupné, preto budú držať svojich zamestnancov, aj keď nebudú mať zákazky, a keď nebudú mať peniaze, tak skrachujú a nikto nič nedostane. Počká sa na konkurz. A zamestnanci, tiež budú ticho čakať na krach, lebo inde v iných firmách nebudú prijímať nových zamestnancov, preto lebo aj oni budú zápasiť o zákazky.

Alebo Vás príjmu ale si to za to zaplatíte, kúpite si miesto. A stačilo by iba to aby sa zákon trochu spružnil. Aby dovolil obom stranám správať sa pružne, hlavne v období globálnej krízy. Podniky by mohli v tomto prípade pružne reagovať na vzniknutú situáciu. Osobne si myslím, že odstupné patrí do pôsobnosti štátu- podniky takto suplujú sociálne úlohy štátu. Každý občan je v podstate podnikateľ, a nie som presvedčený o tom, že v čase keď nie sú zákazky, musí podnik človeka prepustiť, a zákon mu prikazuje vyplatiť odstupné. Túto úlohu by mal znášať štát, nie podnik, podnik ak by mu to zákon neprikazoval, by mal voľné ruky, lebo on si veľmi dobre uvedomuje svoje zákonné povinnosti a pri prijímaní ľudí, tento fakt zohľadňuje.

Aj pre tento fakt sme pre firmy drahší. A aj preto sa tak rýchlo nevytvárajú nové pracovné miesta. A aj preto je nezamestnanosť. Som za to aby sa ľudia o seba postarali sami sa seba. Na to každý potrebuje kvalitné pružné , moderné , ekonomické podmienky, ktoré každému túto svoju osobnú túžbu dokážu naplniť. Ak to tak nie je, musím sa spoliehať na štát- na ľudí ktorí sú vo vláde, je ich tam 150, len málo z nich háji záujmy svojich voličov, v prvom rade hája záujmy svoje .

A jedno či sú to socialisti, alebo polo liberáli. Preto štátu neverím. Verím v seba , a minulá vláda ma presvedčila o tom, že tie podmienky vedela vytvoriť, zastavila zadlžovanie, poskytla rovnú dať, zastavila zneužívanie sociálnych východ. Šikovným podnikavcom, ktorí si dokázali jednoducho vybaviť invalidný dôchodok podplatením komisie. Vybaviť si paličku a mať invalidný dôchodok bolo krásne zneužívané.

Je rozumné od vlády, keď presúva zodpovednosť zo svojich rúk do rúk občanov, pretože občania najlepšie vedia ako sa o seba postarať. Štát potrebujeme iba na to, aby nám poskytol bezpečnosť a ochranu, a aby nás reprezentoval na medzinárodnom fóre, a aby sa staral o atraktívnosť ekonomického prostredia- pre budúcich investorov- a to aj preto, aby sme investorov nemuseli lákať na daňové prázdniny, lebo takto si my všetci kupujeme prácu – a to preto, lebo nie sme atraktívny.

Ak budeme poskytovať kvalitné ekonomické prostredie, budeme si môcť vyberať investorov a nie si ich kupovať. To Fico a Vierka nedokážu nikdy pochopiť. Chcú mať zodpovednosť za všetky činnosť. Dobre nech si ju majú- potom sa však budú aj zodpovedať- a budú musieť splniť to čo zodpovedne prehlasujú. Ak sa tak nestane, budú mať problém. A ten problém sa v budúcnosti bude volať- PRAVÁ CESTA.

Nemám rád ľudí, ktorí nepochopia nastupujúce zmeny a trendy v ekonomike a promptne na ne reagovať. 12.6.2010 pôjdem voliť aj za to, aby som sa mohol budúcim generáciám pozrieť s odvahou do očí.

Musia tak urobiť všetci uvedomelý ľudia, a musia ísť voliť jednu zo strán SDKU, SAS, a KDH, aby mali dostatok hlasov na to, aby robili reálne kroky, pre zodpovednú a krásnu budúcnosť nielen nás ale hlavne našich detí, ktorí pochopia zodpovednosť a odvahu, a pochopia, že sa vedia o seba postarať, a nebude im to robiť žiadny problém, lebo sme im hlavne my – našimi terajšími rozhodnutiami na to pripravili kvalitnú pôdu v podobe vysoko kvalitného ekonomického prostredia s investíciami, ktoré budú mať vysokú pridanú hodnotu, nie byť nazývaný montážnou halou Európy.

Aj keď za každú prácu je potrebné vďačiť, ďalší náš krok je v tom, aby sme pritiahli investorov s vysokou pridanou hodnotou, a tým ako spoločnosť porastieme aj v kvalifikačnej úrovni a vzdelanostnej úrovni. Voľte zodpovednosť a odvahu- voľte PRAVÚ CESTU - ( SDKU – DS, SAS, KDH ). ( bez gramatickej úpravy za prípadne preklepy alebo gramatické chyby sa ospravedlňujem )

Autorom je Michal Vonderčík-Smite  národohospodár, ekonóm. Všetky práva vyhradené. Všetky články autora sú chranené autorským zákonom. Akékoľvek zverejňovanie alebo kopírovanie článku je zakázané, Je to možné iba s písomným súhlasom autora.

Rozprávková Balada o Robkovi a Vierke

Robert a Vierka uzavreli spolu predčasné manželstvo, lebo už to nevydržali do septembra roku 2006, povedali si už nie je načo čakať, že ich láska je natoľko pevná a silná, a sociálna, že to musia urobiť už v júni roku 2006. Museli však tuho premýšľať koho si zoberú za svedka.

Keďže nemohli počítať s hocikým, iba s vierohodnými svedkami, ktorí tiež vyznávajú ich hodnoty, v podobe ,, správnych riešení, vysokých očakávaní- lásky a pohody a v neposlednom rade sociálnych istôt, ktoré budú rozširovať všade a každému, tak ako im to ich láska káže. Ochotne sa im núkal Jano, že on by šiel. Jana považovali mladomanželia za veľmi jednoduchého ( si o ňom mysleli že je hlúpi- viete ako hlúpi Jano ).

No mali problém, nevedeli nájsť družičku. Problém bol vyriešený, lebo aj Vladko M. tiež povedal že za svedka pôjde tiež, že mu nebude vadiť keď bude družička. Svadba sa teda pekne konala, a všetko bolo v poriadku. Roky bežali rok 2006 bežal, potom bežal aj rok 2007, a mladomanželia si užívali roky hojnosti, čo im zanechali ich predchodcovia ( Mikuláš,Pavel, další Pavel,a Béla- to bolo tkz. moderná pravá rodina ). Pekne si užívali života, krásne rástli, ešte aj do EÚnie sa rozhodli že vstúpia, no čo už, veď keď to mali na tácke pekne pripravené a aj prihriate, tak už len jesť bolo treba.

A jesť oni mladomanželia vedia veľmi pekne, hladní boli tak prečo sa nenajesť, prestreté a naložené už mali priamo pred nosom. Tak reku čo by sme stará moja Vierka nevstúpili, vstúpme a zlízneme si tú smotanu, čo nám nechali naši predchodcovia, čo ty na to Viera ?. Joj pravdu máš starý môj, poďme mi do toho. No a tak sme aj Euro získali. Ale rok 2008 už nebol priaznivý pre našich mladomanželov. Kríza prišla- nebolo roboty, a aj to čo mali našetrené, sa dáko minulo. Jano bol veľmi šetrný, ale bol aj nenažratý, zachcelo sa mu so vzduchom obchodovať.

A keďže Jano bol aj prihlúpi trochu,museli mu Róbert s Vierkou zatvoriť ústa v podobe asi tak jedného milióna eur, aby Jano stíchol. Jano po tomto kroku ,už bol ako baránok, už sa nachoval a nerobil Robkovi a Vierke neplechu. Aj si zalietal na aeropláne, aj to mu zaplatili. Vladko ale chcel veľmi stáť po boku Vierky, Vladkovi už peniaze nevonali, Vladko veľmi žiarlil na Roba , Vladko chcel citiť moc. Robert s Vierkou túto otázku nevedeli tak jednoducho riešiť ako s Janom, Vlado peniaze nechcel, Vlado chcel šéfovať , a tak Vladko nebol nikdy ticho, doteraz sa ho Robert aj s Vierkou boja.

No ale kríza pretrvávala aj v roku 2009, Robert s Vierkou už pomerne všetko prejedli na to aby umlčali Janka a s časti aj Vladka, aj sebe dačo dali bokom- ( PPP Projekty ). Na svoje deti však akosi pozabudli. A majú ich hodne až 5 miliónov detí majú. Sľúbili im že ak im na svadbe požehnajú, tak im všetky sociálne dávky prinavrátia, a že nebudú platiť 20 či 50 korún u lekára, a že všetky lieky budú bez doplatkov ( Situácia je oveľa horšia ako sa zdalo- Zdravotníctvo je diera, kde sa neskutočným spôsobom strácajú státisíce eúr, a vďaka tomu, že boli zrušené poplatky, sú všetky lieky drahšie a sú tam aj oveľa vyššie doplatky na lieky - nehovoriac už o byrokracii- ktorá sa zvýšila ).

Deti sa mali dobre, kým zle neprišlo. Kríza prišla z USa, a Robet s Vierkou nevedeli čo robiť. Minuli už takmer všetko. A tu hovorí Robert Vierke, : Stará moja počúvaj ma ty sem, deti nezarábajú na nás, a aj to čo zarobili sme už prejedli, čo spravíme stará moja ? Deti sa budú hnevať, keď nebude na dôchodky ? Nás na pranier poženú ? Neboj sa ty nič starý môj. Viac mi budeme spotrebovať, to si ty tu ešte nevidel aký mi rekord spravíme. Tí čo boli pred nami, dokázali sporiť- dokázali- že deti vedia robiť, deti rástli až 10 % ročne. To bol rekord v raste. My však budeme lepší. My urobíme starí môj rekord v spotrebe, - pozri starý môj- veď za rok sme dokázali spotrebovať - sme poklesli o - 6,9 %.

Takýto rekord ani Vlado nedokázal spraviť. Sme v tom dobrí čo stará moja- dopľna starú Robért . No počávaj ma ty sem starý, my sme spotrebe fakt profíci, my musíme robiť to v čom sme najlepší, teda spotrebovávať, chápeš ma starí môj. No dobre stará moja- a dokedy takto sa budeme zadlžovať a spotrebovaváť. ?

A čo ma po tom, tu hľa sa pozri na deti čo sú v kočíku. My budeme spotrebovať dva krát viac, vyhovoríme sa na krízu, a tie deti v kočíku tým zanecháme krásny medzinárodny dlh. Tie deti keď vyrastú tak sa stanú našimi otrokmi a budú to splácať. A starí môj- ti ja novinku ešte poviem. Tie deti nám aj vďačné budú- ha ha ha, smeje sa Vierka poza uši.

Vierka pokračuje, zase im na naše výročie narozprávame, a nasľubujeme- že im dôchodky dáme, a znova nás deti nechajú spotrebovať ich budúcnosť. No to hej, jaj či si ty len múdra - Vierka moja, čo ja by som si bez teba a bez našich kamarátov- počal. Ty starí môj, ale Jana sa zbaviť musíme, Jano je ozaj hlúpi, kazí nám reputáciu, pravdu máš stará moja.

Iný Jano je voľný- ten má aj spôsoby, ale stará, on vždy do prava chodí, neboj naučíme ho ako sa doľava zatáča. Si myslíš že keď ten druhý Jano, sa ku nám pridá, nás nezničí, ale kde, on sa sám zničí, keď sa k nám pridá, my mu budeme rozkazovať čo má robiť, nie on nám bude rozkazovať. A čo s Vladom spravíme.

Správna otázka stará moja, správna otázka, buď bude pískať po našom stará moja, alebo nebude pískať vôbec. Ale zoberieme ho, Vlado je múdry chlap, neboj pridá sa ,a bude pískať po našom. Jaj starí môj ale ja ti klepem z je Ivety a Richarda- ty starí môj čo ak sa ten Jano pridá k Ivete a Richardovi, a Vlado nás tiež kopne do zadku. Joj stará moja to je hrozba to máš pravdu. Preto mi deťom musíme dôveryhodnejšie klamať. Vieš stará moja. Joj Viera ale ty si už ozaj stará, Iveta aspoň neako vyzerá, ale ty si medzi kruhmi za kravu považovaná.

Nevadí starí môj, krava je predsa posvätné zviera- smeje sa Vierka. A Robko ty si nefandi- ty si tiež medzi kruhmi považovaný za idiota. Veru stará moja- rovní sme si medzi tými našimi deťmi, nadávať nám môžu,len nech nás voliť idú- Smejú sa teraz obaja. Pokračovanie po 12.6.2010.

Rozprávka sa pre našich protagonistov ukončí 12.6.2010, Budem mobilizovať každého, a budem vytrvalý, a húževnato budem pľuť na vládu, ktorá kradne budúcnosť nám a našim deťom.

Fico a tá jeho svätá výhovorka- kríza nás postihla, skvelé, tak sme museli dva krát viac míňať, no perfektné. Tak aj rodina si povie, prišla kríza, daňové prímy nám asi klesnú o polovicu, nevadí stará moja, my ešte pridáme a spotrebujeme dvakrát viac ako keď sme mali 100 % daňové príjmy. Veď si požičiame, a to decko čo máme v postieľke, tak tú pôžičku za nás neskôr vyplatí.

Dáme mu dlh do vienka, Vav to dieťa nám bude teda nesmierne vďačné. Krásny medzinárodny dlh mu zanecháme . Uvedomte si už všetci konečne, aká vážna hrozba Fico a spol pre nás predstavuje. Ak jeho voliči ostanú pasívny a nepôjdu voliť, tak mi všetci musíme byť aktívny a každého naokolo čo má pozitívny prístup k životu osloviť aby išiel voliť. Sa pozrite na svoje malé deti- sa im pozrite do očí, a uvedomte si , že im pripravujeme našimi krokmi ich budúcnosť. Zmobilizujme každého koho môžeme a voľme pravý blok ( SDKÚ DS ). A tak o tom či ,, Byť alebo nebyť moderným otrokom rozhodneme my- teda každý občan Slovenska a to 12. 6.2010 .

Michal Vonderčík- Smite
autor je národohospodár

FigeĽ, povedal chlapské slovo dňa 24.5.2010, tým započal štart úspechu

"Urobíme všetko pre víťazstvo zodpovednej stredopravej alternatívy vo voľbách 12. júna. Na tento cieľ vyzývame aj našich voličov a sympatizantov. K zápasu s korupciou pozývame všetkých, ktorým záleží na zdravom rozvoji Slovenska," uzavrel Figeľ. Na otázku, či by KDH postupovalo podobne razantne, ak by Generálna prokuratúra dokázala problémy aj vo financovaní SDKÚ-DS, Figeľ odpovedal, že strana postupuje konzistentne. Pripomenul, že predseda SDKÚ-DS Mikuláš
Dzurinda prijal aj politickú zodpovednosť a nekandiduje v parlamentných voľbách.

Zdroj Hospodráske noviny 24.5.2010

Populista najväčší na Slovensku si začína zohrievať polievočku u novinárov

Spotrebiteľ , budúcnosti všetkých produktívnych ľudí

Dobrý deň pán Spotrebiteľ, alebo pán Populista, alebo pán so sakom- čo má futro celé červené. Dobrý deň. Som rád že si začínate zohrievať polievačku u novinárov. Veď treba zmeniť politiku, a treba ju zmeniť veľmi rýchlo- treba zmeniť stratégiu politického vyjadrovania. Som rád, že zase a znova začínate populzovať. To Vám ide, išlo najlepšie a dúfam že Vám aj to čoskoro skončí.

Najväčšiu skazu, ktorú kedy Slovensko zažilo- hneď po Mečiarovi- ste Vy pán Spotrebiteľ budúcnosti produktívnych ľudí. Čo svetoborného ste už Vy za Vášho pôsobenia uskutočnili - čo ? Pýtam sa ? Ešte aj tých, ktorí Vás volili- dôchodcov ste oklamali- aspoň keď ste už to koryto preplnené dostali - tak ste aspoň naozaj mohli aspoň svojim sympatizantom pomôcť. Nie, nedalo sa lebo bola kríza- bolo treba šetriť .

A zrazu píšete že Slovenská ekonomika je v dobrej kondícií ( 15 % nezamestnanosť - to je skvelá kondícia to fakt ). Tak potom kde je pravda pán populista- ? kde je pravda- tak odovzdávali ste ekonomiku v dobrej kondícií, tak prečo ste nedali dôchodcom ozajstné dôchodky- nie smiešnych 30 euro na Vianoce ?

ČO pred Vianocami bola kríza, a pred odovzdávaním vlády- už bolo dobre- už Slovenská ekonomika je zrazu v najlepšej kondícií a už má aj z čoho na dôchodky vyplácať. Len jeden problém je- už teraz Vy nie ste za korytom, tak sa už dôchodky môžu financovať však. ? No a prepáčte- Privilegovaná ? to bol zásah do čierneho - no tak to fakt. Chvála pána aj všetkým svätým, že takú odborníčku na sociálnu politiku sme tu mali.

Samozrejme je v tom tá možno najväčšia irónia. Neodbornosť doslova - doslova- to treba zvlášť podčiarknuť- v priamom prenose. My ekonómovia sme mali možnosť vidieť v priamom prenose ,, červenú formu riadenia ekonomiky a populizmus k tomu,,. Som rád že Vám Hospodárske Noviny dovolili napísať tento Váš populistický článok, a je mi tiež jasné- že si zohrievate svoju polievku. A jedno Vám poviem jasne- Vaša Vláda nikdy nepôjde dobrým smerom- a ani nikdy nešla- lebo Vy neviete robiť základnú vec-

Vy neviete vytvárať hodnoty- vy viete len jednu jedinú vec- spotrebovať- iba to viete- nič viac nič menej. A čo je na tom najhoršie- viete to robiť bohužiaľ pre nás, veľmi efektívne- priam geniálne viete spotrebovať budúcnosť Slovenska, a najhoršie na tom je to- že vždy niekto bude musieť prísť- a upratať to po Vás- keď ste sa Vy do sýtosti najedli budúcnosti mladých a produktívnych ľudí. Tak dobrú chuť pán Spotrebiteľ, pán Populista, pán predseda- vlády- ktorú som ja nazval- posledný nádych minulosti. A ktorá bola posledným nádychom minulosti v priamo prenose v rokoch 2006 až 2010.

Michal Vonderčík- Smite
autor je národohospodár- politológ

SRDCOVÝ PRINCÍP SLOVENSKA

SRDCOVÝ  PRINCÍP  SLOVENSKA

Ak by sa Slovensko uberalo cestou uložiť bankám daň- bol by to veľký populistický krok. Ešte že nemáme populistov pri moci. Banky na Slovensku nemajú priamu príčinu na vzniku krízy, sú také malé, sú to len retailové banky, nie sú to investičné banky a rozhodne to nie sú hedgové fondy, a rozhodne nedokážu vytvoriť takú veľkú formu špekulatívneho kapitálu, ktorý určitou mierou spolu s vysoko rozvinutým finančným systém USA zabezpečil túto dlhovú krízu.

Tento populistický a politicky veľmi výhodný marketingový  krok ( hlavne pre dôchodcov )  by znamenal, jednoznačné zdraženie úverov- a teda aj ich relatívnu nedostupnosť- a to si v tejto dobe môže naozaj  dovoliť iba Nemecko nie Slovensko, ktoré potrebuje banky na to aby spustili mieru rizika a púšťali hlavne podnikateľom úvery v čo možno najväčšej miere aby sa rozbehla zamestnanosť a celková pružnosť ekonomiky.

Táto vláda ako som už viackrát napísal rieši dva politické projekty- Robiť politiku tak, aby si zabezpečila aj ďalšie obdobie  vládnutia, teda musí škrtať a šetriť s ohľadom na 35 % hlasov Smeru- teda izolovať  Smer.  Musí to robiť obzvlášť inteligentne. Najlepšia forma- by však bola tá, keby sa produktívna vrstva vo forme SDKU -DS a ich spoločníkov ( KDH, SAS ) , dokázali dohodnúť- teda nájsť zmier s post produktívnou vrstvou- a to voličmi SMERU- lebo ani jedna strana nemôže bez seba existovať.

Bojom medzi týmito stranami , Slovensko stráca. Treba nájsť cestu porozumenia, a keď sa tak stane, Slovensko bude mať okrem Eura aj stabilné podnikateľské prostredie. Ale na to potrebuje mať zodpovedných voličov. Už teraz je vidno ako si každá politická strana pripravuje pôdu pre budúce , o 3,5 roka, volebné obdobie.

Kvalitné premostenie medzi dvoma najsilnejšími stranami predstavuje Radičová, uvidíme či sa cesta zmieru pre kvalitné napredovanie Slovenska dosiahne alebo sa Zamestnanci a Dôchodcovia budú naďalej hádať. Je potrebné si však uvedomiť, že každý z nás je dieťaťom, študentom, potom zarába a potom je dôchodcom, a v každom období by mal mať kvalitné podmienky aby sa vo svojej fáze života cítil naozaj kvalitne a aby mal srdce na správnom mieste.

 Ak sa budeme hádať- budú problémy, ak nájdeme vhodnú komunikáciu, nájdeme správny smer vývoja. Inak budeme pomyselne stále riešiť kauzy ( budeme počúvať rôzne nahrávky, vraždy prominentných právnikov a pod. lákavé správy hlavne pre novinárov, ktorí tak z tejto pomyselnej slovnej vojny budú zarábať asi najviac ) ,  žekto čo všetko má za ušami,  a vývoj Slovenska odložíme na bok.

Otázka  je zrejmá : Má každý z nás srdce na tom s- právnom mieste, alebo sa každý budeme škrabať za svojimi ušami ? Potom si však nechcem  odpovedať na  to nadväzujúcu otázku.  Kto sa postará o srdcový princíp Slovenska ?

Na Slovensku už vyrastá nová generácia inteligencie, ktorá  sa bude musieť zaoberať  všetkými otázkami- ale hlavne musí mať srdce na tom správnom mieste. Musí si klásť tie správne otázky. A keď sa tak stane,  každý Slovák bude vedieť  aký je to pocit mať srdce na tom -  svojom správnom mieste .

Michal Vonderčík- SMITE
Auto je Národohospodár
Všetky práva vyhradené.